Zamknij
REKLAMA

Kujawsko-pomorskie zabytki - świętowaliśmy Dzień Konserwatorów Zabytków

09.00, 13.08.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie aż po restaurację dzieł sztuki – samorząd województwa od 14 lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. Tegoroczne rekordowe wsparcie wyniosło blisko 17 mln zł. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się prace między innymi prace konserwatorskie przy wieży bramnej w Zamku Bierzgłowskim (w powiecie toruńskim) oraz w kościołach we Włókach i Sicienku (oba w powiecie bydgoskim) i Papowie Toruńskim (powiat toruński). 11 sierpnia świętowaliśmy Dzień Konserwatora Zabytków. 

  - Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wyniosło 300 tysięcy złotych. Wśród 197 wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.

[FOTORELACJA]3409[/FOTORELACJA]

 Lista wszystkich dotacji z podziałem na powiaty (PDF) 

 Prace dofinansowane w tegorocznej edycji to między innymi:

  • roboty budowlano-konserwatorskie polegające na remoncie dachu kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim,
  • prace konserwatorskie wieży bramnej - renowacja elewacji ceglanej i kamiennej Zamku Bierzgłowskiego (gotycki zamek pokrzyżacki, XIII/XIV w.) ,
  • remont konserwatorski elewacji kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Sicienku - etap VI,
  • prace konserwatorskie i restauratorskie przy nastawie ołtarza głównego z kościoła we Włókach.
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%