Zamknij
REKLAMA

Uczniowie ze Świekatowa wiedzą, że Śniadanie Daje Moc. A Ty?

07:46, 16.11.2017 | Magdalena Kotowska
Skomentuj
REKLAMA

Kroili warzywa, wędliny, owoce, składali w kolorowe kanapki, by później razem je spałaszować. Tak w szkole podstawowej w Świekatowie uczą się zasad zdrowego odżywiania. A czy Ty i Twoja rodzina jedzą w domu pożywne śniadanie?

W tegorocznej, ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc” jedynym przedstawicielem powiatu świeckiego była Szkoła Podstawowa  im. Świętego Franciszka z Asyżu w Świekatowie. To właśnie tu 8 listopada uczniowie klas 0-3 na porannych lekcjach założyli fartuszki i chętnie zabrali się do wspólnego przygotowania śniadania.

Ideą programu jest uświadomienie jak największej liczby ludzi o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. W końcu to śniadanie daje energię dzieciom, sprawia, że lepiej się koncentrują i mają dużo sił na naukę jak i zabawę.

- Śniadanie daje zastrzyk energii do nauki i zabawy na kolejne 3 godziny po posiłku – wyjaśnia dietetyk Anna Radowicka. - Pierwsza zasada zdrowego odżywiania brzmi: do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem. Tymczasem częstym błędem rodziców jest brak wspólnego jedzenia śniadania przed wyjściem do szkoły – dodaje.

W Świekatowie okazało się, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w przygotowaniu śniadania. Co więcej, sporo czynności potrafią wykonać same i posiadają całkiem sporą wiedzę na temat zdrowego odżywiania.

- Lubię jeść owoce i warzywa, ponieważ są zdrowe – mówi Maja Wiśniewska, uczennica i przewodnicząca klasy IIa. – Powinno się mówić innym o takich akcjach, ponieważ są bardzo ważne. Niektóre dzieci nie odżywiają się zdrowo i potem chorują.

Z domów dzieci przyniosły owoce, warzywa, wędliny i inne potrzebne składniki do przygotowania śniadania.  W założonych fartuszkach, z żartami, na wesoło przygotowały ten ważny posiłek. Uczniowie podzieleni byli na grupy, każda zajmowała się czymś innym. W jednej z klas dzieci były skupione na robieniu kanapek w innej krojono warzywa i owoce.

- Bierzemy udział w wielu akcjach, nie tylko tej – mówi nauczycielka Mirela Musiał. – Przygotowujemy zdrowe posiłki, organizujemy konkursy np. na piramidę zdrowia. Dzieci same tworzą gry edukacyjne, wymyślają zasady i tłumaczą reguły innym uczniom. Starsze klasy organizują „Godzinę dla Zdrowia”. Zapraszają uczniów z młodszych klas, dają mini wykład na temat zdrowego żywienia, organizują dla nich konkursy. Celem akcji w których bierzemy udział jest propagowanie zdrowego trybu życia, wprowadzenie nawyku zdrowego odżywiania się, pokazanie dzieciom jak funkcjonuje ich organizm i jaki wpływ ma żywienie na ich samopoczucie. Jest to również walka z otyłością i niedożywieniem – wyjaśnia.

Gdy stoły były już wypełnione po brzegi, uczniowie razem z nauczycielami przystąpili do konsumpcji. Dzieci z wilczym apetytem zabrały się za przysmaki, które przygotowały. Wszystko wyglądało bardzo apetycznie i kanapki znikały w mgnieniu oka. Uczniowie pokazali, że może być zdrowo i pysznie. Po takim śniadaniu na pewno dzieci mają energię na kilka godzin nauki.

8 listopada obchodzony jest w Europie Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, a od 7 lat w Polsce w tym dniu obchodzi się Dzień Śniadanie Daje Moc.

Więcej na temat akcji, zasad przygotowywania zdrowych śniadań oraz pomysły na apetyczne śniadania znajdziecie na stronie www.sniadaniedajemoc.pl

[ZT]5843[/ZT]

 

(Magdalena Kotowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%