Zamknij

Centrum Czynnej Ochrony Przyrody WPK w Tleniu już otwarte. Warto je odwiedzić

07:00, 26.04.2022 . Aktualizacja: 07:05, 26.04.2022
Skomentuj

22 KWIETNIA W DNIU „ŚWIĘTA ZIEMI” NASTĄPIŁO OFICJALNE OTWARCIE CENTRUM CZYNNEJ OCHRONY PRZYRODY WDECKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO W TLENIU.

Na uroczystość przybyli goście w osobach między innymi : Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Wiceprzewodniczącej samorządu Województwa Agnieszki Kłopotek, Radnych Wojewódzkich Tadeusza Pogody, Roberta Malinowskiego, Jacka Chmarzyńskiego, Starosty Świeckiej Barbary Studzińskiej, wójtów gmin i nadleśniczych z terenu WPK, Dyr. Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Pani Mari Wiśniewskiej, Kujawsko Pomorski Konserwator Zabytków Sambora Gawińskiego, dyrektorów parków krajobrazowych z terenu całego województwa, przedstawicieli nauki, stowarzyszeń, mediów oraz władz samorządowych Gminy Osie w osobach Wójta Gminy Osie Michała Grabskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Osie Romana Waśkowskiego i sołtys Tlenia Pani Jolanty Czubak. 

Po oficjalnym przywitaniu zaproszonych gości przez Dyr. Wdeckiego Parku Krajobrazowego Daniela Siewerta głos zabrali zaproszeni goście, a następnie uroczyście przecięto wstęgę i rozpoczęto zwiedzanie obiektu.

Budynek Centrum powstał na terenie działki gminnej gdzie wcześniej mieścił się wybudowany w roku 1977 Wiejski Dom Kultury. Z racji jego niefunkcjonalności przez szereg ostatnich lat trwały dyskusje o jego modernizacji i celowości utrzymywania tak dużego obiektu na potrzeby sołectwa Tleń. W 2017 roku Rada Gminy Osie  podjęła decyzję o przekazaniu nieruchomości na własność samorządu województwa celem utworzenia na tym terenie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w zamian za udostępnienie części pomieszczeń na potrzeby mieszkańców sołectwa Tleń.

Centrum ma łącznie 680 metrów kwadratowych powierzchni. Na parterze znalazła się sala edukacyjna, która może pomieścić nawet 80 osób. Przesuwna ścianka działowa może podzielić ją na dwie mniejsze sale. Każda część sali ma własny system audiowizualny co pozawala na prowadzenie dwóch spotkań lub konferencji jednocześnie. Na parterze jest jeszcze biblioteka, czytelnia, recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne – kuchnia, której wyposażenie sfinansowano z budżetu Gminy Osie. Z tej części budynku na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i urzędem marszałkowskim korzystać będzie sołectwo Tleń.

Na pierwszym piętrze mieści się sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Na drugim piętrze natomiast znalazły się dwu i czteroosobowe pokoje z pełnym węzłem sanitarnym. Będą tam nocować uczestnicy warsztatów i pracownicy naukowi, którzy przyjadą do Tlenia prowadzić badania.

Centrum idealnie wpisało się w zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku. Obiekt ogrzewany będzie wodą, która będzie czerpana z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Warto też podkreślić, że obiekt zyskał nowoczesne wyposażenie: Zakupiono m.in.: motorówkę, kajaki, lornetki, mikroskopy, zestawy modeli i pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią zajęcia przyrodnicze. Uzupełniono księgozbiór o  wydawnictwa z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie.

Po zakończeniu zwiedzania zaproszeni goście zjedli regionalny posiłek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jaszcza i Miedzna, który wszystkim bardzo smakował.

[ZT]14080[/ZT]

[ALERT]1650949497233[/ALERT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%