Zamknij

Kolęd czar: pobierz kolędy nagrane przez regionalne zespoły

11:53, 21.12.2020 K.N Aktualizacja: 22:13, 21.12.2020
Skomentuj

Zespół „Z Nocy w Moc”, którego obecną siedzibą jest Świecie nad Osą przygotował dziesięć najpiękniejszych polskich kolęd, które trafiły na świąteczną płytę wydaną przez Urząd Marszałkowski. W zakładce „Nasze Święta” dostępne są także kolędy z krążków z lat ubiegłych. Zachęcamy do ich wysłuchania.

- Słuchanie i śpiewanie polskich kolęd jest jedną z tych tradycji, które w wyjątkowy sposób wprowadzają do domowego zacisza atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam wszystkich aby i w tym trudnym dla nas roku, w gronie najbliższych, tradycja kolędowania została utrzymana – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni z utworów „Kolęda Warszawska”, który znalazł się na płycie z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Słowa tej niezwykle emocjonalnej kolędy napisał Stanisław Baliński. Utwór po raz pierwszy opublikowano w prasie podziemnej jako dzieło anonimowego autora.

 

Zapraszamy do odsłuchania i pobrania utworów:

Gdy się Chrystus rodzi

Jezus malusieńki

Bóg się rodzi

Z narodzenia Pana

Kolib się kolibko

Mizerna cicha

Północ już była

Nie było miejsca dla Ciebie

W żłobie leży

Kolęda warszawska.

 

„Z Nocy w Moc” tworzą przyjaciele, z różnych miejsc w Polsce (Działdowo, Brodnica, Gdańsk, Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Wejherowo, Poznań), których łączy wspólna pasja do muzyki. Początki wspólnego grania to 2004 rok. Grupa oprócz kolęd była wykonawcą minikoncertu  „Wojtyła akustycznie” w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Skład zespołu tworzą wykonawcy, instrumentaliści i technicy Joanna Krause, Angelika Kamińska, Monika Rybka, Natalia Siwarska, Alicja Wiśniewska, Agata Glejt, Marcin Wółkiewicz, Jacek Hoduń, Małgorzata Myszkorowska, Laura Rakowska, Dominik Gawarkiewicz, Patryk Szymański, Michał Rybka, Marcin Chiliński, Aleksandra Chilińska.

 

Grafika na kartce powstała w oparciu o dwa dzieła „Ucieczkę do Egiptu” i „Szopkę” Wiktora Chrzanowskiego, wybitnego twórcy ludowego Śląska oraz Pomorza i Kujaw. Jego znajdują się w zbiorach Muzeum  Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Pr?fferowej w Toruniu.

 

Urząd Marszałkowski wydaje świąteczne płyty od 2009 roku. Kolędy z tych krążków są dostępne do wysłuchania i pobrania w zakładce „Nasze Święta”. Wykonawcami świątecznych utworów z ubiegłych lat byli:

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”,

Zespół Pieśni i Tańca Kujawy z Włocławka,

uczniowie szkół muzycznych w Toruniu i Włocławku,

bydgoski zespół muzyki dawnej Collegium Vocale,

zespół folklorystyczny „Marynia” z Kłóbki,

Alicja Majewska, Olga Bończyk, Zbigniew Wodecki, Włodzimierz Korcz, 

artyści z Bydgoszczy i Lutomierska,

uczniowie oraz pedagodzy Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu,

uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, a także studenci z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy,

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy.

 

- Zapraszamy także do zapoznania się z zakładką świąteczną „Nasze święta” - zachęca Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%