Zamknij

Ratownicy z Tlenia dostali sprzęt do szkolenia przyszłych ratowników

07:30, 26.03.2021 | Z.N
Skomentuj
REKLAMA

19 marca do siedmiu jednostek wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego trafił sprzęt o wartości blisko 300 tysięcy złotych. Wśród nich łodzie wiosłowe, defibrylatory, zestawy fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, deski do ratowania tonących, liny i rzutki ratownicze. 

Przekazane przez marszałka Piotra Całbeckiego wyposażenie posłuży przeprowadzeniu szkoleń z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursów zawodowych dla ratowników wodnych, dzięki którym blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Po zakończeniu kursów sprzęt wzmocni wyposażenie jednostek.

Zestawienie zakupionego sprzętu:

 

 

 

Zakup wyposażenia jest częścią dużego projektu, w ramach którego szkoleniami z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursami zawodowymi dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków objętych zostanie 915 mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego.Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO). Umowa o dofinansowanie została przekazana w listopadzie ubiegłego roku.

- Samorząd województwa od lat wspiera działalność staży pożarnej, policji i właśnie ratowników wodnych. Dziś realizujemy kolejną część kompleksowego projektu mającego na celu wzrost bezpieczeństwa w naszym regionie i przekazujemy sprzęt szkoleniowy dla adeptów tej ważnej profesji, który umożliwi organizację bezpłatnych kursów zawodowych dla mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Podczas dzisiejszego spotkania w powstałym dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Borównie (w powiecie bydgoskim) marszałek Piotr Całbecki przekaże sprzęt przedstawicielom jednostek, odpowiedzialnych za organizację szkoleń:

  •  WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy
  •  Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
  •  Rejonowego WOPR w Bydgoszczy
  •  Rejonowego WOPR w Toruniu
  •  Włocławskiego WOPR we Włocławku
  •  Lipnowskiego WOPR w Lipnie
  •  Wdeckiego WOPR w Tleniu (w powiecie świeckim).

Nabory na szkolenia ruszą w kwietniu. Kursy kierowane są do osób dorosłych (od 18 do 65 lat). Do udziału zachęcamy również pracowników służb państwowych - policjantów, strażaków i żołnierzy, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd kwalifikacji w zakresie ratownictwa. Do rekrutacji będą mogli przystąpić także uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w tracie trwania projektu.

Każdy uczestnik weźmie udział w DWÓCH kursach:

ratownika wodnego - trwać będzie 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)

kwalifikowanej pierwszej pomocy - 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)

oraz DODATKOWO JEDNYM, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie dodatkowych kwalifikacji:

sternika motorowodnego - uprawniającego do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwać będzie 25 godzin (20 godzin - zajęcia teoretyczne, 5 godzin - praktyka).

płetwonurka - pozwalającego zdobyć wiedzę i umiejętności umożliwiające korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów.Szkolenie trwać będzie 40 godzin (10 godzin - zajęcia teoretyczne, 30 godzin - zajęcia praktyczne).

Szkolenia zakończą się egzaminem. Uczestnicy, którzy uzyskają wynik pozytywny, otrzymają certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności oraz nabędą tytuł ratownika i będą mogli starać się o zatrudnienie w jednostkach WOPR. Ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także od starających się o pracę w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR, a także od przyszłych kierowców karetek.

Kursy odbywać się będą w piętnastoosobowych grupach. Uczestnicy wezmą udział zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych. Kursy prowadzone będą w trybie stacjonarnym i - w zależności od sytuacji epidemicznej - częściowo zdalnie. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy.

Informacje o naborze, zasadach rekrutacji i szkoleniach będą dostępne na stronach internetowych partnerów projektu oraz na ich profilach w mediach społecznościowych.

Lider projektu:
WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
TEL. 663 731 737, E-MAIL: [email protected]

 

MARSZAŁKOWSKIE WSPARCIE DLA WOPR-U

To nie pierwsze wsparcie samorządu województwa dla ratownictwa wodnego. Każdego roku przeznaczamy środki z budżetu województwa na zabezpieczenie i patrolowanie akwenów naszego regionu w sezonie letnim oraz na organizację akcji profilaktycznych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ubiegłym roku na ten cel trafiło 120 tysięcy złotych .

Dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych.

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%