Zamknij

Stuletnia mieszkanka Wałkowisk otrzymała medal Unitas Durat

21:09, 02.03.2021 | K.N
Skomentuj Wręczenie medalu Unitas Durat Władysławie Ziółkowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
REKLAMA

Władysława Ziółkowska, stuletnia mieszkanka Wałkowisk w gminie Osie wczoraj (1 marca) została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat.

Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis od 2018 roku przyznawane są przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcom regionu, którzy ukończyli sto lat. Do tej pory uhonorowaliśmy 165 seniorów, których historie można poznać na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

- W ten sposób dziękujemy za osobiste świadectwa osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.  Nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Władysława Ziółkowska urodziła się w Kole (województwo wielkopolskie), gdzie przez lata pomagała w piekarni, którą prowadził jej ojciec. Po wybuchu drugiej wojny światowej rodzinny interes został zajęty przez okupanta, a po jej zakończeniu rodzina nie była w stanie go dłużej utrzymać. Przenieśli się do krewnych w Łodzi. Z miastem tym pani Władysława związana był przez większość swojego życia, tam poznała swojego męża, pana Stanisława, który pochodził z rodziny o cukierniczych tradycjach. Przez lata małżonkowie prowadzili cukiernię, którą z czasem przejął ich syn. Zakład funkcjonował do 2011 roku. Zabytkowy sprzęt, który służył rodzinie do przygotowywania wypieków, można dziś podziwiać w Starym Młynie w Grucznie (powiat świecki). Dwa lata temu pani Władysława wspólnie z opiekującym się nią synem przeniosła się do naszego regionu i zamieszkała w Borach Tucholskich. Swoje setne urodziny świętowała 30 maja ubiegłego roku. Medal marszałka otrzymała wczoraj (1 marca) z rąk przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej.

 

Pełny biogram pani Władysławy

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%