Zamknij
REKLAMA

Piesi pod szczególnym nadzorem

18:00, 03.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci ruchu drogowego ze Świecia prowadzili wzmożone działania pn. „Pieszy – dobrze Cię widzieć” ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pomimo tego, że nadrzędnym celem działań było egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem pieszych, policjanci zwracali uwagę także na wszystkie pozostałe, niezgodne z prawem zachowania.

28.04.22r.  policjanci świeckiej „drogówki”, wyposażeni we wszelki dostępny sprzęt do rejestracji wykroczeń, prowadzili działania, w których zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz respektowanie przepisów drogowych przez pieszych.

Podstawą działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz zagrożeni kontaktem z nim. Większym niż zwykle nadzorem zostały objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. skrzyżowania oraz przejścia przez ruchliwe jezdnie, w tym przede wszystkim te, na których dochodziło już w przeszłości do potrąceń.

Przypominamy, że w myśl nowych przepisów 1500 zł to minimalna grzywna dla kierowcy za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Przepisy przewidują 10 sytuacji, w których policjant może wypisać taki mandat:

 1. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście.
 2. Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
 3. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.
 4. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu.
 5. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem.
 6. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania.
 7. Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.
 8. Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem.
 9. Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
 10. Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

 

Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:

 •  Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
 • Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsca najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
 • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.
 • W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.
 • Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

RBKRBK

0 0

Taaaa.
Brac sie za kierowcow.
Chce psiarnia zlapac troche pieszych?
Zapraszam na ul. Paderewskiego, parking przy SP6.
Ludziom nie chce sie go omijac wiec wchodza nie rozgladajac sie na jezdnie.
Zwroc takiemu uwage to Cie wyzwie.
Najgorsi sa ludzie starsi. 12:00, 04.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%