Zamknij

Archeolog: odkryliśmy skarb. Co pokazują najnowsze badania we Wdeckim Parku Krajobrazowym? FILM

08:16, 06.07.2023 . Aktualizacja: 10:19, 06.07.2023
Skomentuj Archeolodzy, przedstawiciele Wdeckiego Parku Krajobrazowego i lasów pokazali najnowsze skarby odnalezione podczas prac archeologicznych Archeolodzy, przedstawiciele Wdeckiego Parku Krajobrazowego i lasów pokazali najnowsze skarby odnalezione podczas prac archeologicznych

Do tej pory historycy uważali, że podczas wędrówki ludów tereny Pomorza i Kujaw były pustką osadniczą. Nic bardziej mylnego. Grupa poszukiwawcza sześć lat temu znalazła tu osadę, a ostatnie odkrycia wskazują, że przebiegały tędy szlaki handlowe, a miejsce słynęło z wytwórstwa.

Wczoraj w dworku Venedów w Gródku przedstawiciele Wdeckiego Parku Krajobrazowego opowiedzieli o najnowszych odkryciach archeologicznych.

Wszystko wskazuje na to, że nad rzeką Wdą, było skrzyżowanie dawnych szlaków handlowych.

- Znaleźliśmy tu skarb archeologiczny  - mówi Mateusz Sosnowski z Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - Jest on szczególny ponieważ tego typu przedmiotów nie ma na ziemiach polskich. Przywędrowały do nas z dwóch, odległych rejonów Europy. Srebrne naszyjniki pochodzą ze Skandynawii i datuje się na IV - V  w n.e., natomiast zapinki (zwane fibulami) pochodzą z terenu dzisiejszej Ukrainy, znad Morza Czarnego. Obie rzeczy są wytworami Gotów. To oni łączyli dwa krańce ówczesnej Europy - dodaje.

Odnaleziono srebrne naszyjniki, zapinki i miecz tkacki

Wszystkie do tej pory wyszukane znaleziska to przedmioty stworzone między I, a V wiekiem.

- Myślę, że nad rzeką Wdą działał większej rangi ośrodek związany z wytwórstwem, który prowadził produkcję tych wyjątkowych przedmiotów na tym terenie - zdradza Sosnowski.

To jednak tylko przypuszczenia, bo badania archeologiczne będą nadal prowadzone.

Doskonale zachowana osada sprzed 2 tysięcy lat

Sukcesywnie rozpoznawane są kolejne obszary parku, ponieważ do tej pory był to dziewiczy teren dla archeologii.

- Każdy z sezonów jest poprzedzony analizą - opisuje Daniel Siewert. - Najpierw obszar jest skanowany przy użyciu geoscanningu metodą magnetyczną, następnie wyznaczane są miejsca, gdzie prawie z chirurgiczną precyzją zespół pod okiem pana Mateusza robi wykop - wyjaśnia Daniel Siewert.

Osada odkryta sześć lat temu na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego była świetnie zakonserwowana przez las.

- Dokładnie można prześledzić jej układ przestrzenny - opowiada Mateusz Sosnowski. - Na powierzchni lasu można znaleźć ślady po polach, ślady po drogach, którymi ci ludzie się poruszali, ale widzimy także ślady po domach. Chyba drugiego takiego kompleksu z pierwszych wieków naszej ery, zachowanego w tak doskonałym stanie, nie ma na terenie Europy - podsumowuje.

Co dalej z odkryciem archeologicznym w Borach Tucholskich?

Oprócz dalszych odkryć, szefostwo parku i władze województwa prowadzą rozmowy nad powstaniem muzeum, w którym będzie można obejrzeć odnalezione eksponaty i poznać bliżej historię Gotów, którzy zamieszkali nad Wdą.

- Bardzo chcemy, żeby te znaleziska pozostały u nas. W Tleniu jest budynek starej poczty i od dłuższego czasu są starania o to, żeby można było jako samorząd województwa tę nieruchomość zakupić - przyznaje Agnieszka Kłopotek, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Władzom parku zależy, żeby pochwalić się znaleziskiem, dlatego planują zorganizowanie kolejnego spotkania otwartego dla mieszkańców na którym historycy przybliżą tajniki odkryć i pokażą wykopane eksponaty.

Czy będzie wirtualny spacer po osadzie i muzeum z eksponatami?

Na razie tego nie wiadomo, bo jak zwykle rozbija się o finanse. 

- Chcielibyśmy pójść w kierunku stworzenia modeli tej osady i jej wizualizacji, ale nie chcemy odbudowywać niczego na starych fundamentach - uzupełnia Sosnowski. - Jesteśmy w stanie już pewne rekonstrukcje stworzyć i pokazywać, ale wszystko jest kosztowne - dodaje.

Jedno jest pewne: drugi Biskupin u nas nie powstanie.

- Cieszę się, że tych odkryć dokonano u nas i cieszę się, że mamy zespół ludzi, który potrafi tego typu znaleziska zbadać i zinwentaryzować - mówi Daniel Siewert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - Nowoczesna technologia pozwala pokazać mieszkańców Borów Tucholskich nie tylko jako zbieraczy, łowców, ale ludzi dla których przemysł i technika były codziennością - dodaje. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

GreenGreen

0 0

brawo nauka i poszukiwacze, brawo Park! dajcie znać gdzie i kiedy będzie można to zobaczyć i posłuchać wykładu w szerszym kontekście . może zostaniemy przemianowani z Krzyżaków na Gociaków ? 17:03, 16.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%