Zamknij

Historia łączy Świecie i francuskie miasto Abbeville. Partnerstwo śladami generała Maczka FILM

11:53, 26.03.2025 Aktualizacja: 12:00, 26.03.2025
Skomentuj

W  ubiegłym roku włodarze gminy, na zaproszenie mera Pascala Demarthe, udali się w delegację do Abbeville na uroczyste obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Czy historia połączy oba miasta? Wszystko na to wskazuje.

Generał Stanisław Maczek, dowódca 1. Dywizji Pancernej, odegrał kluczową rolę w wyzwoleniu Polski i Europy, co miało wpływ na losy Świecia. Po wojnie angażował się społecznie i politycznie, pamiętając o regionach bliskich jego sercu. Jego związki ze Świeciem, choć mniej znane, symbolizują jego oddanie Polsce. Maczek miał również istotny wkład w wyzwolenie francuskiego Abbeville w 1944 roku, z którym Świecie planuje współpracę.

Przedstawiciele gminy Świecie z burmistrzem Krzysztofem Kułakowskim na czele gościli w Abbeville w ubiegłym roku. Przez tydzień świętowano tam 80. rocznicę wyzwolenia miasta. Wizyta była okazją do nawiązania współpracy i rozmów o przyszłości partnerstwa obu miast.

Delegację ze Świecia zachwyciła podniosła uroczystość – całe miasto było przystrojone flagami francuskimi i polskimi – relacjonował po powrocie z Francji burmistrz Krzysztof Kułakowski – To niezwykle wzruszające, że tak dużym szacunkiem darzy się tam polskich żołnierzy. Pamięć o generale Stanisławie Maczku jest tam wciąż żywa – podkreślał burmistrz.

W obchodach brał też udział polski konsul. To właśnie on zasugerował władzom Abbeville partnerstwo ze Świeciem lub Brodnicą. Gmina Świecie zaraz po wyborach samorządowych zainteresowała się tematem i ewentualnym rozważeniem współpracy.

Władze obu miast są przychylne partnerstwu, wyrażając to stosownymi uchwałami.

W czasie rewizyty Francuzów w Świeciu, która planowana jest na czerwiec, zostanie podpisane porozumienie nakreślające ramy partnerstwa.

To właśnie między innymi przyszła współpraca z francuskim miastem stała się impulsem dla władz gminy Świecie, aby nawiązać kontakty z rodzinami, potomkami bohaterów związanych z Generałem Stanisławem Maczkiem, ale też potomkami żołnierzy Armii Andersa.

Z inicjatywą historycznego projektu wyszła urzędniczka Urzędu Miejskiego w Świeciu Paulina Żbik. Odzew na prośby urzędników do mieszkańców Gminy Świecie i Powiatu Świeckiego, którzy są potomkami wojennych bohaterów, już jest bardzo pozytywny.

Do Świecia trafiają pierwsze cenne materialne wspomnienia po żołnierzach. Dzięki nim i pomocy IPN-u powstanie wystawa, która będzie doskonałą lekcją historii dla mieszkańców Świecia i wspomnieniem o tych,  którzy walczyli o wolną Polskę i Francję.

Goście z Abbeville będą mieli okazję podczas wizyty w Świeciu także doświadczyć historycznych wspomnień.

Zastępca burmistrza Świecia Sławomir Siemaszko w lutym udał się do Warszewic pod Łodzią, gdzie odebrał cenne dary z rąk pochodzącego ze Świecia Andrzeja Maniszewskiego, syna żołnierza walczącego w Armii Andersa. W rozmowach z przedstawicielem bydgoskiego oddziału IPN uczestniczyła zastępca burmistrza Marta Karolczak, która wraz z burmistrzem Krzysztofem Kułakowskim i Pauliną Żbik z Urzędu Miejskiego w Świeciu uda się do oddziału Instytutu, aby dotrzeć do jeszcze szerszej dokumentacji historycznej.

Na tym nie koniec, trwają ciągle poszukiwania kolejnych potomków rodzin żołnierzy, którzy mogą mieć cenne wiadomości i pamiątki po bohaterach II wojny światowej. 

źródło:swiecie.eu

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Do przoduDo przodu

0 0

Totalne bzdury i nikomu niepotrzebne informacje. 80 lat po II w.sw. i takie wow , że porywa.

20:53, 26.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%