Wdecki Park Krajobrazowy donosi o kolejnym przełomowym odkryciu na terenie parku. W Starej Rzece archeolodzy natrafili na gockie cmentarzysko, które
może mieć ponad hektar powierzchni.
Badania archeologiczne we Wdeckim Parku Krajobrazowym prowadzone są już od kilku lat. Dziewiczy, niezbadany teren leśny dostarcza historykom i archeologom nowych
informacji o przeszłości.
Archeolodzy sześć lat temu trafili na osadę Gotów, w której ludzie nie tylko uprawiali ziemię, ale byli także doskonałymi rękodzielnikami. Znaleziono tam zabytki zarówno z I jak i V wieku naszej ery. To oznacza, że Goci mieszkali na terenie Pomorza kilkaset lat.
- Przyjmowane do tej pory przez naukowców informacje, że w II wieku naszej ery w całości wyemigrowali w kierunku dzisiejszej Ukrainy nie potwierdza się - mówi Mateusz Sosnowski, specjalista ds. ochrony krajobraz, wartości historycznych i kulturowych we Wdeckim Parku Krajobrazowym. - Widocznie nie wszyscy odeszli. Wszystko wskazuje na to, że w okolicach V i VI wieku te społeczności gockie jeszcze zamieszkiwały okolice Osia - dodaje.
Ostatnie trzy tygodnie przyniosły kolejne przełomowe informacje.
W Starej Rzece Olaf Popkiewicz dokonał odkrycia cmentarzyska, więc parkowa sekcja archeo ruszyła w teren, aby podjąć badania ratownicze na tym stanowisku.
- W ciągu trzech tygodni, udało się nam przebadać ponad 250 metrów kwadratowych powierzchni cmentarzyska i odkryć 50 gockich grobów! Co stanowi tylko ułamek powierzchni stanowiska, ponieważ szacujemy jego obszar na ponad hektar - mówi Mateusz Sosnowski. - Do tej pory znane w okolicy było tylko niewielkie cmentarzysko Gotów w Osiu, obok tartaku. To odnalezione w Starej Rzece potwierdza, że populacja Gotów w tych okolicach musiała być dość spora - dodaje.
Wszystkie odkryte groby są grobami ciałopalnymi. Są to groby jamowe, do których wkładano szczątki pozostałe po kremacji lub urny, które w kilku przypadkach zachowały się w całości. Do tej pory nie zostały odnalezione groby szkieletowe, ale to nie znaczy, że ich tam nie ma, bo to dopiero początek prac archeologicznych.
- Społeczności gockie bardzo bogato wyposażały swoich zmarłych w drogę w zaświaty - komentuje Sosnowski. - W grobach odnaleźliśmy fibule, grzebień kościany, paciorek szklany, dwa paciorki bursztynowe, igły kościane, klamry od pasów - wymienia.
[FOTORELACJA]3565[/FOTORELACJA]
- Stan zachowania dużej części odkrytej nekropolii sprawia, że potrzebne są niezwłoczne badania wykopaliskowe, w celu uratowania stanowiska. Dlatego też, to pewnie dopiero początek naszej przygody z tym miejscem - zapowiada Sosnowski.
Wdecki Park Krajobrazowy otrzymał pieniądze na pierwszy etap badań od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, ale potrzebne są środki na dalsze badania, które mogą potrwać nawet 5-6 lat.
opa21:42, 08.08.2023
Na Szlonsku już za Niemca wiedzieli że w Beuthen/Bytom od piątego wieku przed naszą erą do pierwszego wieku naszej ery żyli tu Goci und Keltones.
archeofan08:13, 10.08.2023
opa, nie wypisuj bzdur, na Śląsku nie ma stanowisk archeologicznych związanych z Gotami.
Rybnick18:38, 16.08.2023
2 0
Na Śląsku to odłam Wandalów - Silingowie. Celtowie byli wcześniej, przed ludnością wchodniogermańską.