Zamknij

Sensacyjne odkrycie w Grzybku. 9 tys. lat historii w jednym miejscu. Zapraszamy na FILM

10:15, 04.11.2024 . Aktualizacja: 10:52, 04.11.2024
Skomentuj

Blisko 9 tysięcy lat historii ukryte pod ziemią w Borach Tucholskich. Grupa poszukiwaczy z Olafem Popkiewiczem na czele odnalazła monety z przełomu X i XI wieku.

Korzystając ze sprzyjającej jeszcze jesiennej aury, grupa pasjonatów historii — poszukiwaczy z Olafem Popkiewiczem na czele, spędziła kilka dni w okolicach osady Grzybek, gdzie nad brzegiem Zalewu Żurskiego, natrafili na miejsce łączące w sobie blisko 9 tysięcy lat historii Borów Tucholskich.

— Zaczęło się jak zwykle od przypadku... Tradycyjnie już, Olaf Popkiewicz wraz z grupą niezastąpionych poszukiwaczy, w składzie Darek, Leszek oraz dwóch Tomków, natrafili na mogiłę niemieckiego żołnierza poległego w walkach o most w Grzybku, w lutym 1945 roku. Jednakże, jak się okazało w trakcie ekshumacji, miejsce to skrywało jeszcze inne tajemnice! — informuje Wdecki Park Krajobrazowy.

To prawdopodobnie kolejne gockie cmentarzysko

W trakcie prac ekshumacyjnych odkrywcy odnaleźli kolejne ślady związane z pobytem Gotów na tym terenie, prawdopodobnie miejsce to skrywa kolejne cmentarzysko, podobne do tego odnalezionego w Starej Rzece.

[ZT]17212[/ZT]

— W wykopie, obok jamy z poległym żołnierzem, natrafiliśmy na narzędzia krzemienne, sprzed blisko 9 tysięcy lat, czyli ze środkowej epoki kamienia (mezolit)!! Są najstarsze ślady historii z jakimi do tej pory spotkaliśmy się w trakcie odkrywania przeszłości terenów Wdeckiego Parku Krajobrazowego! — opowiadaj.

Odnaleziono monety z Cesarstwa Bizantyjskiego

Nad samym brzegiem Zalewu, w trakcie dokładnej penetracji okolic mogiły, poszukiwacze natrafili na rozrzucone monety, pochodzące z różnych epok i terenu całej Europy. Wyglądało to tak, jakby ktoś wyrzucił w tym miejscu swoją kolekcję monet. W tym samym miejscu, głębiej zdeponowane były monety rzymskie oraz, co jest prawdziwą sensacją, monetę z Cesarstwa Bizantyjskiego, follis Cesarza Bazylego II Bułgarobójcy, datowany na przełom X oraz XI wieku.

— Teraz czeka nas praca nad opracowaniem tego wszystkiego, co spotkało nas w Grzybku i próba ustalenia faktów związanych z tym tajemniczym miejscem, ale jedno jest pewne, z całą pewnością jeszcze tam wrócimy! — zapowiadają.

Zapraszamy na film o odkryciach w Grzybku

Więcej o odkryciu będzie można dowiedzieć się w najbliższą środę (6 listopada) o godz. 21 podczas premiery kolejnego odcinka filmu Olapa Popkiewicza, który opowie  o odkryciach w Grzybku. 

źródło: Wdecki Park Krajobrazowy 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%