Zamknij
REKLAMA

6 objawów pomagających odróżnić grypę od przeziębienia

06:00, 20.02.2018 | M.K
Skomentuj Przy grypie prawie zawsze występuje wysoka gorączka i ból głowy. Fot. photogenica
REKLAMA

Sezon na grypę rozkręcił się w pełni. To właśnie na luty każdego roku przypada szczyt zachorowań. Podpowiadamy jak rozpoznać czy mamy grypę, czy zwykłe przeziębienie.

Z informacji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że niezbyt chętnie szczepimy się przeciw grypie. W tym sezonie jesienno – zimowym zrobiło to zaledwie 2037 osób. A do przychodni trafia coraz więcej osób z grypą, bądź chorobami grypopodobnymi. W grudniu i styczniu do lekarzy na terenie powiatu świeckiego zgłosiły się 3444 takie osoby. Danych z lutego, na kiedy przypada szczyt zachorowań, jeszcze nie ma.

Jak zaznaczają lekarze, grypy nie należy bagatelizować, bo niedoleczona może nieść bardzo poważne konsekwencje. Dlatego specjaliści z zakresu chorób zakaźnych apelują o korzystanie ze szczepień. Szczepionka zwiększa odporność organizmu i pozwala uniknąć zachorowania, albo przejść je łagodniej, bez powikłań.

– Tak, mogę potwierdzić, że zauważyliśmy znaczny wzrost zachorowań, przede wszystkim u dzieci - mówi Beata Sternal-Wolańczyk, dyrektor Miejsko-Gminnej przychodni w Świeciu. – Gdyby więcej osób zaszczepiło się przeciwko grypie zachorowań z pewnością byłoby mniej. Nie możemy jednak zmusić pacjentów do szczepień.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem jest szczepienie przeciw grypie. Ponadto zaleca się regularnie myć ręce wodą z mydłem. Podczas kichania i kaszlu zasłaniać usta chusteczką jednorazową, a jeśli nie posiada się chusteczek kichać w zgięcie łokciowe, dzięki czemu dłonie nie zostaną skażone wirusem. Podczas podróży środkami transportu zbiorowego unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. W trakcie choroby przebywać w domu oraz unikać chorych.

Grypa objawia się zwykle wysoką gorączką, złym samopoczuciem, bólem mięśni i ogólnym rozbiciem. Zobacz jakie objawy wskazują na grypę, a kiedy to raczej zwykłe przeziębienie.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%