Zamknij
,
Nowy Szpital w Świeciu przygotowuje się do inwestycji. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczną się prace remontowe na szpitalnym oddziale ratunkowym. Odnowione zostaną wnętrza i pojawi się zupełnie nowy sprzęt.
,
"Opracowujemy test diagnostyczny, który jest zarazem czuły i wiarygodny, a przy tym mało inwazyjny. To panel diagnostyczny korzystający z zalet spektrometrii mas, który można przeprowadzić z próbki krwi" - przekonuje prof. Piotr Laudański z Katedry i Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Wydziału Lekarskiego WUM.
,
Badaczki ZUT i PUM odkryły nowy sposób enkapsulacji leków i „uderzania” nimi w komórki nowotworowe. Do terapii celowanej wykorzystywane są polimerowe nanocząsteczki. „Użyliśmy polimerów, które zmodyfikowaliśmy, żeby w procesie emulsyfikacji formowały się właśnie takie nanocząstki i później opracowałyśmy metodę enkapsulacji różnego rodzaju leków w polimerowych otoczkach” – wyjaśniła w rozmowie z PAP dr inż. Piegat.
,
Sezonowe zaburzenie nastroju o tej porze roku dotyka wiele osób. Choroba afektywna sezonowa (SAD, ang. Seasonal Affective Disorder) objawia się m.in. przygnębieniem, spadkiem koncentracji i motywacji do działania, unikaniem spotkań towarzyskich oraz tendencją do sięgania po niezdrowe, wysokokaloryczne produkty. Zdaniem ekspertów, zmniejszenie naturalnego nasłonecznienia jesienią i zimą ma negatywny wpływ na funkcjonowanie podwzgórza mózgu, co prowadzi do nadprodukcji wywołującej senność melatoniny oraz redukcji wydzielania nazywanej hormonem szczęścia serotoniny.
,
Morsowanie na plaży Borce w Jeżewie przyniosło niesamowity efekt. Zebrane podczas wydarzenia środki pomogą w leczeniu 5-miesięcznej Natalki Krajna, która wymaga kosztownej operacji serca.
,
Dzięki kontrolom zwolnień lekarskich udało się odzyskać 8,5 mln zł wynika raportu opublikowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co robią ludzie chorzy na zwolnieniach? Tańczą, pracują, budują garaże.
,
Jak wskazuje nowe badanie, opisane na łamach pisma "Human Reproduction", alkohol pity przez kobietę nawet trzy miesiące przed poczęciem ma wpływ na dziecko i jego twarz.
1
,
Był czas na płacz i pytania: dlaczego. Teraz ruszamy z akcjami, będzie się działo. Po fali entuzjazmu, jaka zalała nas w pierwszej dobie od uruchomienia zbiórki, wierzymy, że to się uda — komentuje Piotr Krajna, tata Natalki. Szansą dla 5-miesięcznej dziewczynki jest operacja w Genewie, której koszt to 1,7 mln zł.
3
,
Różowy październik to czas, kiedy szczególnie zwracamy uwagę na zdrowie kobiet. Lekarze, ginekolodzy i przedstawiciele organizacji pozarządowych mówili o najnowszych badaniach, metodach diagnostycznych i możliwościach wsparcia dla pacjentek.
,
Po piątkowej tragedii na ekspresówce S7 pod Gdańskiem głos zabrał ratownik medyczny Karol Bączkowski. Ale nie po to, by oceniać, kto zawinił, tylko edukować. Bo to ważna część jego działalności.
,
Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest ponad 2 tys. zaginięć osób powyżej 60 roku życia. Niestety, nie wszystkie z tych dramatycznych zdarzeń znajdują swój szczęśliwy finał. Dlatego tak istotne jest, aby im zapobiegać.
,
Lato to cza urlopów, ale pacjenci w tym chorzy i osoby po wypadkach, nie mają urlopu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do zostania honorowym dawcą krwi i zaprasza na zbliżające się zbiórki. 
,
10-letni Wojtek mieszka razem z rodzicami i dwojgiem rodzeństwa w miejscowości Lubania-Lipiny (gm. Świekatowo). Jest najmłodszy z rodzeństwa, jednak życie dostarczyło mu najwięcej bolesnych doświadczeń.
,
Dla Julki Tomzy ze Świecia nowy rok przyniósł szansę na nowe życie. 20 grudnia 2023 r. nastolatka przeszła skomplikowaną operację serca w Bostonie, która trwała niemal 12 godzin. Lekarze są bardzo zadowoleni i zaskoczeni jak Julka szybko wraca do formy.
,
Dla bibliotekarzy ze Świecia nie ma tematów tabu. Otwarcie mówią o potrzebach osób ze spektrum autyzmu i organizują spotkania integracyjne dla całych rodzin. Swoimi działaniami i dobrymi praktykami będą dzielić się na konferencji.