Zamknij
REKLAMA

Harmonogram badania mammograficznego - zbadaj się i zyskaj spokój

15:33, 06.08.2018 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Zbadaj się i zyskaj spokój!

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

· w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu

· lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się:

Dragacz – 11 września 2018 przy Urzędzie Gminy, Dragacz 7a

Pruszcz - 12, 13 września 2018 parking przy Urzędzie Gminy, ul. Główna 33

Świekatowo - 13 września 2018 na parkingu przy Ośrodku Zdrowia, ul. Tucholska 6

Warlubie - 14 września 2018 przy Domu Strażaka, ul. Bąkowa 12

Nowe - 14, 17 września 2018 przy Gminnej Przychodni Zdrowia, ul. Gen. Komierowskiego 39

Uprzejmie,  prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

mammobusmammobus

2 0

tak, i znowu wyjdzie zamiana wyników- zaawansowany nowotwór- po wnikliwych badaniach- przecież to nie są pani piersi- trzydniowy stres, inna kobieta nieświadoma penie dawno nie żyje- ani jednego słowa przepraszam- jak to możliwe? 18:32, 09.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oszukanaoszukana

1 0

Albo mimo wyrażnego wyczuwalnego guza badanie "nic nie pokazuje".... komedia.
Idziesz prywatnie do dobrego lekarza i masz komplet badań łącznie z dokłądnym wywiadem , płacisz 150 zł i wiesz, czy jest się czym martwić czy masz spokój na następny rok... o ile kobiety w ogóle chcą iść na badania-bo to inna sprawa. 08:00, 10.08.2018


nieufnanieufna

2 0

Czy ktoś bierze jakieś pieniądze za te badania w mammobusach? po co one są robione?, w badaniu było wszystko ok., po miesiącu guz? Na onkologii rada;jak chce sobie pani zbadać piersi, proszę nie robić badań w mammobusie tylko na onkologii- widocznie jest więcej takich bubli, jest okres,że w ciągu miesiąca w skrzynkach na listy są 3 zaproszenia z innych firm na badania. Zastanawiam się czemu tak zapraszają i robią takie wpadki? 19:19, 10.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ssssss

1 0

Ja badania robię co roku- tak mnie nauczono i tak robię, a zaproszenia na badania otrzymuję i tak ze 3 razy do roku. Zaproszenia na badania z programów powinny byc kierowane do osób, które na badania nie chodzą - w końcu NFZ ma takie dane. Programy są może i dobre ale wykonanie czyli rozsyłanie zaproszeń, mammobusy, porządek w wynikach i dbanie o procedury... kto się tym przejmuje skoro to "tylko z programu" idzie. Piguły podchodzą tak- program odbębnić trza i tyle. 08:59, 11.08.2018


0%