Zamknij

100-latek Konrad Kuziemski z Nowego z marszałkowskim medalem

09:45, 17.12.2021 Aktualizacja: 22:45, 17.12.2021
Skomentuj Fot. Michał Goiński Fot. Michał Goiński

Jego życiorys mógłby stanowić niebanalny i poruszający scenariusz do filmu o miłości do ojczyzny i patriotyzmie. Podporucznik Konrad Kuziemski obchodził swój setny jubileusz 4 grudnia. 14 grudnia odwiedził go wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i uhonorował marszałkowskim złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pan Konrad Kuziemski na świat przyszedł w Osiu w powiecie świeckim jako najstarszy z ośmiorga synów Franciszka i Heleny. W pełnoletność wkroczył ucząc się zawodu stolarza, lecz wojna pokrzyżowała jego plany spokoju i stabilizacji. W 1943 roku, pod groźbą rozstrzelania rodziny, został przymusowo wcielony do koszar Wehrmachtu w Bydgoszczy. Stamtąd trafił do Grecji.

Pod stałą obserwacją podejrzliwych wojsk niemieckich dzielił się jedzeniem i amunicją z greckim ruchem oporu. Wykorzystał pierwszą nadarzającą się okazję aby porzucić mundur wroga. Z pomocą zaprzyjaźnionych Greków znalazł schronienie w górach, skąd dostał się do prywatnej kliniki w Atenach. Ukrywał się tam pod zmienioną tożsamością, udając głuchoniemego, w oczekiwaniu na wyzwolenie kraju. W 1944 roku upomnieli się o niego alianci i wówczas trafił do angielskiego korpusu wojskowego. Dowódca polskiej misji pomógł mu dostać się do polskiej armii. W dniu swoich 23 urodzin wstąpił w szeregi generała Andersa i został wysłany do Neapolu. Walczył na frontach pod Ankoną i Bolonią. We Włoszech spotkał swojego brata, z którym po zakończeniu wojny wyjechał do Szkocji, a potem pod koniec 1946 roku powrócił do Polski.

W 1948 roku, po powrocie na ojczyste ziemie naszego regionu, rozpoczął pracę w fabryce mebli w Nowem. Rok później poślubił Mieczysławę, z którą dzielił codzienność przez ponad 70 lat. Wspólnie wychowali sześcioro dzieci, cztery córki i dwóch synów. Doczekali także czternaściorga wnucząt i dwadzieściorga czworga prawnucząt.

Za zasługi dla kraju pan Konrad był niejednokrotnie odznaczany i honorowany w Polsce i za granicą, m.in. odznaczeniem królowej brytyjskiej Elżbiety II, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, medalem wzorowego patrioty w walce przeciw faszyzmowi. W 2000 roku został awansowany do stopnia podporucznika. Wciąż aktywnie uczestniczy w spotkaniach, podczas których dzieli się opowieściami i historiami z życia, przekazując nieocenione doświadczenie i naukę o pielęgnowaniu patriotycznego ducha. Mieszka w Nowem, lubi zbierać grzyby, łowić ryby i zajmować się swoją pasieką. Codziennie towarzyszy mu msza święta.

Pełny biogram pana Konrada Kuziemskiego.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail[email protected]. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%