Jeśli wykupiona w PZU polisa ubezpieczeniowa obejmuje ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej, to poszkodowany ma prawo złożyć odwołanie w sytuacji, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi mu wypłaty należnych środków.
Zanim skieruje sprawę do sądu, ubezpieczony powinien złożyć reklamację, czyli odwołać się od negatywnej decyzji PZU. Jak należy tego dokonać?
Ubezpieczony nie może zwlekać latami z decyzją o złożeniu odwołania od negatywnego orzeczenia PZU. Chociaż oficjalnie ma na to aż 3 lata, licząc od dnia otrzymania decyzji wydanej przez towarzystwo ubezpieczeń, to powinien złożyć stosowne pismo w tej sprawie jak najszybciej, gdy tylko zgromadzi niezbędne dokumenty.
Dlaczego szybkie działanie jest takie ważne? W sprawie o odszkodowanie liczą się każde szczegóły, a ludzka pamięć bywa zawodna, dlatego im później złożymy pismo reklamacyjne, tym mniejsze szanse na to, że odniesie ono zamierzony skutek.
Pismo odwoławcze do PZU w sprawie odszkodowania za operację chirurgiczną musi zawierać szereg niezbędnych informacji. Przede wszystkim, dokument ten powinien pozwalać na identyfikację ubezpieczonego i wskazywać numer sprawy, od wyniku której ten chce się odwołać.
W odwołaniu nie może zabraknąć zatem:
Treść odwołania do PZU powinna zawierać również dokładny opis zarzutów przeciw decyzji podjętej przez ubezpieczyciela, czyli wskazanie, na czym polega jej niepoprawność.
Odwołanie musi określać także żądania poszkodowanego, tj. krótko mówiąc - wysokość odszkodowania, które usatysfakcjonuje osobę ubezpieczoną.
Można też wykorzystać gotowy formularz odwołania dostępny tutaj: https://jakwyjsczdlugow.pl/odwolanie-od-decyzji-pzu-operacja-chirurgiczna-wzor-pdf-doc/
Oczywiście, odwołanie nie może zawierać argumentów nie popartych żadnymi dowodami. Do pisma trzeba dołączyć zatem kartę informacyjną z leczenia szpitalnego lub inną dokumentację medyczną, która może być ważna dla danej sprawy. W przypadku operacji chirurgicznej, którą sprowokował wypadek, należy przedłożyć wraz z odwołaniem dokumenty, które potwierdzają takie zajście i okoliczności zdarzenia, na przykład raport policyjny.
Z kolei w celu udokumentowania poniesionych kosztów, które ubezpieczyciel powinien zrekompensować, warto dołączyć do pisma rachunki i faktury VAT związane:
Decyzja odmowna w sprawie wypłaty odszkodowania za operację chirurgiczną powinna zawierać w swojej treści klauzulę informującą o możliwości i sposobie złożenia odwołania. Dokładne informacje na ten temat znajdujemy w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.
Zgodnie z tym dokumentem, odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego można złożyć za pośrednictwem:
Według przepisów, sposób wniesienia odwołania nie wpływa na jego skuteczność, dlatego PZU powinno rozpatrzyć każdą reklamację, nawet tą wysłaną mailem.
Przepisy dokładnie określają terminy wiążące towarzystwa ubezpieczeniowe, kiedy w grę wchodzą odwołania od wydanych przez nie decyzji.
Pismo reklamacyjne w sprawie odrzuconego wniosku o wypłatę świadczenia za operację chirurgiczną powinno zostać rozpatrzone w ciągu 30 dni od daty otrzymania dokumentu.
W przypadku bardzo skomplikowanych, uzasadnionych spraw, termin ten można wydłużyć do maksymalnie 60 dni, przy czym firma ma obowiązek podać powód opóźnienia i określić przybliżoną datę wydania kolejnej decyzji. Odpowiedzi na odwołanie można spodziewać się w formie adekwatnej do formy złożonej reklamacji, czyli mailowo lub listownie.
A jeżeli ubezpieczyciel nie odpowie ani w ciągu 30, ani w ciągu 60 dni? Można mówić o tzw. milczącej zgodzie, czyli rozpatrzeniu odwołania zgodnie z wolą skarżącego.