Zamknij

Postępowanie spadkowe po śmierci członka rodziny

artykuł sponsorowany + 09:39, 08.12.2022 Aktualizacja: 09:40, 08.12.2022

Po śmierci bliskiej osoby zwykle nie jest nam łatwo zająć się formalnościami związanymi ze spadkiem. Pogrzeb organizujemy, bo jest to konieczność. Postępowanie spadkowe jednak przeraża wiele osób, które nie wiedzą, co po kolei trzeba zrobić. Warto więc uświadomić sobie, że nie jest to aż taka skomplikowana sprawa i każdy sobie z nią poradzi, zwłaszcza ze wsparciem rodziny. Dzisiejszy artykuł wyjaśnia sposób postępowania na przykładzie działań, które należy podjąć po śmierci żony i matki dwojga dzieci.

Udziały w spadku po śmierci członka rodziny

W pierwszej kolejności, zgodnie z polskim Kodeksem cywilnym, do spadku powołany jest małżonek oraz dzieci zmarłej osoby. Dziedziczą oni w częściach równych z tym zastrzeżeniem, że małżonek musi otrzymać minimum 1/4 całości spadku. W skład spadku zalicza się majątek osobisty zmarłego oraz połowa majątku wspólnego małżeńskiego. Majątkiem wspólnym jest zwykle nieruchomość (dom, mieszkanie itd.). W takim przypadku do spadku wchodzi połowa tego majątku. Jeśli zmarły pozostawił testament, jego zapisy mają pierwszeństwo.Jeżeli ma matce i żonie pozostał jej mąż oraz dwoje dzieci, to każdy otrzymuje po 1/3 części spadku. Koniecznie przeprowadzić trzeba postępowanie spadkowe. Jego wynikiem będzie potwierdzenie nabycia spadku. Można tego dokonać w sądzie – metoda tańsza, ale wolna – lub przed notariuszem, gdzie będzie szybciej i łatwiej, jednak drożej. Kolejnym krokiem natomiast jest dział spadku.

Postępowanie przed sądem

Aby uzyskać potwierdzenie nabycia spadku wydane przez sąd, w pierwszej kolejności trzeba wnieść odpowiedni wniosek. Składa się go do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Opłata od wniosku jest niewysoka, bo wynosi tylko 50 zł.Do wniosku należy jednak dołączyć szereg dokumentów i nastawić się na dość długie postępowanie. Trzeba więc zgromadzić odpowiednie odpisy skrócone aktów urodzenia, aktów małżeństwa, aktu zgonu spadkodawcy oraz oświadczenia spadkobierców. Wymienia się wszystkich członków tego postępowania i czeka na wyznaczenie terminu przez sąd.

Postępowanie notarialne

Można także wybrać postępowanie przed notariuszem. Jest ono zdecydowanie prostsze, ale także szybkie. Koszty jednak są wyższe niż te przy postępowaniu sądowym. Do zalet zaliczamy natomiast dowolny wybór kancelarii notarialnej oraz dużo mniej formalności i szybki rezultat.Należy jednak pamiętać, że spadkobiercy muszą osobiście stawić się przed notariuszem i być zgodni co do dziedziczenia (w razie sporu pozostaje tylko droga sądowa). Notariusz udzieli informacji, jakie dokumenty trzeba przygotować i ze sobą zabrać. Na koniec przygotuje protokół dziedziczenia, który ma formę aktu notarialnego. Jeśli zmarły pozostawił testament, notariusz dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

Dział spadku po śmierci bliskiej osoby

Oczywiście po śmierci bliskiej osoby trzeba jeszcze dokonać działu spadku. Może on przyjąć różną formę (np. podział w naturze, spłata, zbycie udziałów). Często jednak dzieci decydują się na nieodpłatne przeniesienie swoich udziałów na rzecz ojca, tak by swobodnie mógł dysponować całością majątku, która wcześniej należała do rodziców.I znów spadkobiercy mają do wyboru dział spadku albo przed sądem, albo przed notariuszem. Po raz kolejny sąd okazuje się opcją tańszą, ale zdecydowanie dłużej trwającą. Jeśli więc komuś zależy na czasie, warto wybrać postępowanie u notariusza. Jeżeli jednak wartość spadku jest znaczna, także wynagrodzenie notariusza może być stosunkowo wysokie – należy to mieć na uwadze.

Więcej informacji na Spadek.info

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%