Zamknij

Jak dostosować linę wspinaczkową do swojego ciężaru ciała?

.art. sponsorowany + 08:53, 05.05.2025 Aktualizacja: 08:53, 05.05.2025

Podpowiadamy, jak najlepiej dobrać linę do swoich potrzeb z uwzględnieniem wagi wspinacza. Często ten parametr jest bagatelizowany, a to przecież od Twojej masy zależy wiele aspektów, takich jak zużywanie się liny czy dociąganie przy opadaniu. Sprawdź nasze wskazówki!

Dlaczego waga ma znaczenie przy wyborze liny?

Liny wspinaczkowe służą do amortyzacji – to ich główne przeznaczenie. Żeby spełniały swoją funkcję, czyli pochłaniały szarpnięcia i opadanie, muszą być odpowiednio dobrane do wagi wspinacza. Im więcej ważysz, tym większą siłę opadnięcia generujesz – w teorii jest to więc proste.

Jeżeli postawisz na zbyt cienką linę, np. 8,5 mm, szybko zauważysz jej nadmierne zużywanie się. Zdecydowanie będzie ona też mniej komfortowa dla asekuranta, a także oboje będziecie odczuwać bardzo mocne szarpnięcia przy opadaniu. 

Z kolei im lżejszy wspinacz, tym lina mniej pracuje, więc tutaj również należy kierować się wagą – zbyt gruba nie spełni swojej funkcji. Dodatkowo nie każda amortyzacja współpracuje z każdą średnicą liny przy różnej wadze wspinacza.

Jak dobrać grubość, typ i parametry liny pod wagę?

Istnieją kilka typy liny – pojedyncza, czyli single, o średnicy od 8,9 do 10,5 mm – to najczęściej wybierany typ sprzętu. Inne typy liny to m.in. bliźniacza i połówkowa, ale te są wykorzystywane głównie w górach, więc tu nie mają zastosowania.

Według wagi najlepiej dobierać grubość w ten sposób:

  • do 65 kg – lina od 8,9 do 9,2 mm – lekka, prosta w obsłudze,
  • 65-85 kg – standardowa lina o grubości od 9,4 do 9,8 mm – uniwersalna, o dobrej amortyzacji,
  • od 85 kg wzwyż – lina gruba, około 10 mm i więcej – lepsze prowadzenie, lepsza kontrola, pewniejsza amortyzacja, lepsza asekuracja.

Pamiętaj, że ważny jest także typ przyrządu, którego używasz do asekuracji. Tzw. automat może przycinać cieńsze liny przy dynamicznej wspinaczce, a ręczne kubki mogą z kolei zbyt mocno ślizgać się ze zbyt cienką liną, jeżeli osoba wspinająca się waży niewiele.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Musisz jeszcze ocenić parametr zwany impact force, czyli siłą uderzenia. Im wyższa masa, tym niższa powinna być ta wartość. Jeżeli ważysz dużo, celuj w liny o maksymalnej sile poniżej 9 kN. 

Pamiętaj też, że grube liny są nieco trudniejsze w obsłudze, trudniej przeciąga się je w ekspresach, ale są mniej podatne na skręcanie. Jeżeli jednak jesteś osobą lekką, możesz odczuwać zmęczenie przy prowadzeniu zbyt grubej liny, szczególnie jeżeli robisz długą trasę – taka lina jest zwyczajnie cięższa.

Dobrze jest więc szukać kompromisów między jakością amortyzacji a grubością i wagą liny. Lina jest szalenie istotnym akcesorium wspinaczkowym, nie możesz pozwolić więc sobie na powierzchowne podejście do tematu. Dodatkowo sprawdzaj tabele i opisy podane przez producentów a jeżeli nadal masz wątpliwości, skonsultuj się na przykład z trenerem wspinaczki. 

Życzymy udanych sesji wspinaczkowych – dbaj o swoje bezpieczeństwo w profesjonalny, ergonomiczny sposób wybierając produkty wysokiej jakości!

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%