Zamknij

Pajączki na nogach – jak z nimi walczyć?

Artykuł Sponsorowany + 11:24, 28.10.2023 Aktualizacja: 11:24, 28.10.2023

Pękające naczynka na nogach to bardzo częsty widok, zwłaszcza u kobiet po czterdziestce. Chociaż zazwyczaj są to niewielkie zmiany, to mogą stanowić duży problem estetyczny i być źródłem kompleksów związanych z wyglądem ciała. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, czy można pozbyć się pajączków i jaki zabieg jest najlepszy na pajączki.  

Pajączki na nogach – dlaczego powstają? 

Zmiany na nogach, które popularnie nazywamy pajączkami, w języku medycznym określa się jako teleangiektazje. Przyczyną ich powstawania jest rozszerzenie drobnych naczyń żylnych zlokalizowanych powierzchownie w obrębie skóry. Takie naczynia posiadają kruche ściany, które łatwo ulegają pęknięciu pod wpływem różnych bodźców, co prowadzi do wynaczyniania się krwi i powstawania charakterystycznych niebieskich lub fioletowych zmian. Pajączki naczyniowe to problem bardzo powszechny – szacuje się, że może dotyczyć nawet połowy kobiet. Jakie są tego przyczyny? Wiele z nich ma związek ze stylem życia. Warto wymienić tu chociażby nadwagę i otyłość, chroniczny stres, częste spożywanie kawy i alkoholu czy dietę ubogą w błonnik. Do powstawania pajączków predysponują również wszelkie urazy i zabiegi w obrębie nóg, jak również długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Zauważono też, że pękające naczynka częściej pojawiają się u kobiet w ciąży oraz stosujących antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą, a więc pewną rolę bez wątpienia odgrywają żeńskie hormony płciowe. Częstość występowania pajączków rośnie z wiekiem. 

Dlaczego nie należy bagatelizować pajączków? 

Dla większości kobiet pajączki na nogach stanowią spory problem estetyczny. Niestety dość często można się spotkać z tym, że panie dotknięte tą dolegliwością w ogóle krępują się odsłaniać nogi. Rezygnują z noszenia krótkich letnich ubrań czy kostiumów kąpielowych, przez co nie mogą w pełni czuć się sobą. Warto mieć jednak świadomość, że pajączki to nie tylko kwestia wyglądu, ale również ważny sygnał zdrowotny. Nadmierne pękanie naczyń jest często pierwszym objawem niewydolności żylnej. Jest to choroba, w której mamy do czynienia z cofaniem się krwi w żyłach w związku z nieprawidłową pracą zastawek. U osób, u których początkowo wystąpiły pajączki, z czasem mogą rozwinąć się żylaki, owrzodzenia żylne, obrzęk limfatyczny, wyprysk goleni, a także zanik skóry. Pajączki najczęściej lokalizują się na udach i w okolicy podkolanowej. Jeśli zauważymy je u siebie, nie zwlekajmy z rozpoczęciem leczenia. 

Czy pajączki na nogach mogą samoistnie zniknąć? 

Czasami można spotkać się z opinią, że pajączki po jakimś czasie same znikną. Niestety nie jest to prawda – takie zmiany się nie wchłaniają, ponieważ są spowodowane dysfunkcją stale poszerzonych naczyń. Co więcej, jeśli występuje u nas tendencja do ich powstawania, to wraz z upływem lat naczynek na naszej skórze będzie pojawiać się coraz więcej.  Żeby pozbyć się problemu i zmniejszyć szansę na nawrót w przyszłości, należy skorzystać z profesjonalnej pomocy, a także minimalizować czynniki ryzyka takie jak nadmierna masa ciała czy niezdrowa dieta. W leczeniu pajączków wykorzystuje się między innymi zabiegi laserowe, terapię uciskową oraz żele i suplementy z substancjami uszczelniającymi naczynia. 

Laserowe usuwanie pajączków   

Spośród różnych sposobów leczenia pajączków na najwięcej uwagi zasługuje bez wątpienia laseroterapia https://neonia.com.pl/laseroterapia/. Jest to doskonale przebadana i w pełni bezpieczna metoda o bardzo dobrej skuteczności. Przy pękających naczynkach na nogach najlepiej sprawdza się laser neodymowo-yagowy. Ważne, aby był to właśnie ten typ lasera, ponieważ emitowane przez niego promieniowanie jest selektywnie absorbowane przez hemoglobinę i oksyhemoglobinę. To powoduje miejscowy wzrost temperatury. W efekcie naczynka ulegają obkurczeniu, a ostatecznie całkowitemu zamknięciu i w ciągu 3 tygodni przestają być widoczne. Zazwyczaj, aby osiągnąć optymalne efekty, trzeba kilka razy powtórzyć zabieg. Ilość wizyt jest zależna od wielkości i głębokości zmian, a także ich lokalizacji. Laserowe usuwanie pajączków na nogach nie wymaga rekonwalescencji – można bez problemu połączyć je z normalną codzienną aktywnością.

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%