Zamknij

Sposoby na ogrzewanie domu jednorodzinnego - MURATOR doradza

22:19, 09.03.2024 .art. sponsorowany Aktualizacja: 22:24, 09.03.2024
Projekt C333j - Miarodajny - wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło Projekt C333j - Miarodajny - wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Bez względu na fakt, czy dopiero budujesz swój wymarzony dom, czy też planujesz remont lub modernizację użytkowanej kotłowni – zetkniesz się z problemem wyboru źródła ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Dostępne obecnie urządzenia grzewcze różnią się od siebie sprawnością oraz czasochłonnością obsługi. Cechy te należy wziąć pod uwagę podczas wyboru określonego rozwiązania. Czym najlepiej ogrzać swój dom?


 

Piec na paliwo stałe

Właściciele domów w Polsce chętnie wybierają piece na paliwo stałe: pellet lub ekogroszek. Ten typ ogrzewania jest szczególnie często spotykany na obszarach bez dostępu do sieci gazowej. Do jego zalet należy niski koszt eksploatacji oraz łatwość zakupu opału i obsługi urządzenia. Wśród wad należy wymienić negatywny wpływ na środowisko naturalne, konieczność uzupełniania zasobnika na paliwo oraz konieczność usuwania popiołów. W przypadku spalania biomasy ( pelletu) popiół możemy wykorzystać jako nawóz do trawnika, natomiast w przypadku ekogroszku tak się nie da zrobić.

Oczywiście, aby można było zastosować ten typ ogrzewania, potrzebne jest niezależne pomieszczenie o odpowiednich wymiarach przylegające do ściany zewnętrznej, z kominem dymowym oraz wentylacją. Piece na paliwo stałe wymagają znacznie większych pomieszczeń aniżeli piece na gaz.  

 

Ogrzewanie gazowe

Osoby chcące posiadać bezobsługowe ogrzewanie, jeśli mają dostęp do sieci gazowej,  zazwyczaj wybierają piec na gaz. Urządzenia gazowe charakteryzują się niskimi kosztami zakupu oraz wysoką sprawnością co przekłada się na koszty eksploatacji. 

Wiele gotowych projektów domów dostępnych  na stronie https://projekty.muratordom.pl ma zaprojektowaną instalację gazową. Wielkość kotłowni czy rodzaj komina są dostosowane do tego typu źródła ciepła. Zaletą systemu jest niska emisja gazów cieplarnianych i oczywiście bezobsługowość.

Wadą jest stosunkowo mały zasięg infrastruktury gazowej. Można oczywiście zamontować w obrębie działki zbiornik gazowy, ale takie rozwiązanie podraża całą inwestycję.

 

Piec na olej opałowy

Bezobsługowym źródłem ciepła jest również piec na olej opałowy. Jego eksploatacja generuje mniejszy szkodliwy wpływ na środowisko, niż piece na węgiel i jego pochodne. Sam olej opałowy jest także stosunkowo łatwo dostępny, a piec nie wymaga regularnego czyszczenia. Wadą tego rozwiązania są spore koszty zakupu pieca i zbiorników na olej oraz konieczność przystosowania kotłowni do określonych wymagań. Ponadto jak wiemy w ostatnim czasie ceny oleju opałowego znacznie wzrosły więc atrakcyjność tego typu źródła ciepła znacznie spadła.


 

Ogrzewanie elektryczne

Kolejną ciekawą propozycją dla właścicieli domów jednorodzinnych jest ogrzewanie elektryczne. Jest ono warte uwzględnienia zwłaszcza w chwili, gdy planujesz budowę domu energooszczędnego wyposażonego w instalację fotowoltaiczną. Elektryczna instalacja grzewcza w budowie jest najtańszą formą instalacji grzewczej. Koszty podnosi fotowoltaika. Mając jednak odpowiednio dobraną moc paneli rachunki za ogrzewanie ( za energię ) będą symboliczne.

 

Taka instalacja zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz możliwość zdalnego sterowania. Jest także jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Mając zainstalowane panele fotowoltaiczne możemy zaprojektować dom zeroenergetyczny, który sam będzie produkował energię na własne potrzeby.



                            Projekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

W przypadku instalacji elektrycznej grzewczej zasilanej z sieci, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Jak wiemy, w Polsce energia elektryczna powstaje ze spalania paliw kopalnych, dlatego w tym przypadku nie możemy mówić że jest to ekologiczne źródło ciepła. Również ze względu na ciągle rosnące ceny energii ten typ ogrzewania w eksploatacji stał się kosztowny. 


 

Pompa ciepła

Jednym z nowoczesnych systemów grzewczych i cieszących się coraz większą popularnością wśród inwestorów jest instalacja zasilana pompą ciepła. Wykorzystuje ona odnawialne źródła energii z ziemi i z powietrza.

To w pełni ekologiczny sposób, który cechuje się wysoką sprawnością, niskimi kosztami eksploatacyjnymi, bezobsługowością i możliwością uzyskania sporych dopłat z programów  rządowych. Wymaga jednak zastosowania ogrzewania podłogowego, ponieważ w przypadku montażu grzejników ich rozmiary były by bardzo duże. 

Najbardziej popularne są pompy ciepła powietrze woda. Koszt ich zakupu jest znacznie mniejszy niż pompy ciepła typu woda woda wraz z odwiertami. 

Dom wyposażony w instalację fotowoltaiczną oraz instalację grzewczą zasilaną pompą ciepła może być domem zeroenergetycznym.  Obecnie jest to bardzo popularna forma instalacji grzewczej. 

W kolekcji MURATORA na stronie projekty.muratordom.pl jest sporo projektów domów o różnej wielkości wyposażonych w takie instalacje.
 

Zastanawiasz się, czym ogrzać dom? Możliwości jest wiele. Przeglądając dostępne na rynku rozwiązania zwróć uwagę nie tylko na koszt zakupu urządzeń i ich późniejszej eksploatacji, ale również na stopień Twojego zaangażowania w ich obsługę. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybrany przez Ciebie system nie będzie uciążliwy w codziennym użytkowaniu, a wydatki związane z jego pracą nie nadwyrężą domowego budżetu.

 

Zapraszamy także na stronę naszego poradnika dla budujących https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/

 

 

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%