Polichlorek winylu, czyli surowiec wykorzystywany do produkcji okien PVC, został wynaleziony już w pierwszej połowie XIX wieku. Okazuje się jednak, że dopiero w latach 30. ubiegłego wieku znalazł on szersze zastosowanie w produkcji, w tym m.in. w branży stolarki okiennej. Na przestrzeni lat proces produkcji okien PVC przeszedł jednak ogromną metamorfozę, zapewniając dziś wysokie zaawansowanie technologiczne i korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Jak zatem powstają okna PVC?
Wydawać by się mogło, że o oknach plastikowych wiemy dziś już wszystko. To uniwersalne konstrukcje okienne, które cieszą się dużą popularnością wśród miłośników solidnych i ekonomicznych rozwiązań okiennych. Wciąż mało mówi się jednak na temat tego, jak ważną kwestią dla jakości finalnego produkcji jest odpowiednio zaplanowany i precyzyjnie przeprowadzony proces produkcji okna plastikowego. Kluczem są tu w dużej mierze precyzyjnie dobrane maszyny, wdrożenie stosownych procedur i standardów jakości oraz bezpieczeństwa, a także doświadczenie pracowników, którzy odpowiadają za przebieg każdego z procesów.
Warto przy tym podkreślić, że proces produkcji okien PVC wygląda dziś zupełnie inaczej niż ten, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Materiał, który kiedyś rzeczywiście mógł być szkodliwy dla zdrowia i środowiska naturalnego, dziś nie stanowi żadnego zagrożenia, a wręcz jest bezpieczny i ekologiczny. Niejednokrotnie jest on bowiem poddawany procesom wielokrotnego recyklingu, w efekcie czego pozostaje w przyjazny środowisku naturalnemu.
Co ważne, dzisiejsze okna plastikowe bazują na nowoczesnych profilach, które posiadają certyfikaty jakości (np. certyfikat Gealan), jak również spełniają wszelkie normy środowiskowe. W rezultacie konstrukcje te nie generują zanieczyszczeń środowiska, a produkty uboczne powstające w trakcie procesów produkcyjnych są utylizowane. Wciąż jednak pozostaje pytanie – jak powstają okna PVC? Spróbujmy opisać cały ten proces w kilku krokach.
Okna plastikowe są produkowane ze specjalnej mieszanki surowców, której kluczowym składnikiem jest polimer chlorku winylu (PVC), dostępny jako granulat. Obecnie jest on coraz częściej pozyskiwany z recyklingu starych profili okiennych, których okres użyteczności już przeminął. Fragmenty tych profili rozdrabnia się w odpowiednich maszynach, aby móc uzyskać w ten sposób regranulat o wysokich parametrach technicznych.
Profile okienne z polichlorku winylu są wzbogacane o tlenek tytanu, który wpływa na ich trwałość, a do tego zapewnia skuteczną ochronę przed żółknięciem oraz utratą naturalnego koloru w wyniku działania promieniowania UV. Co ważne, surowce wykorzystywane do produkcji okien PVC nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia, w tym m.in. ołowiu, który wciąż budzi spore kontrowersje, chociaż od wielu lat nie jest stosowany do wytwarzania okien plastikowych.
Dobór surowców do produkcji okien plastikowych to zaledwie pierwszy krok w całym procesie ich wytwarzania. Istotną rolę odgrywa tu także cięcie profili, aby mogły uzyskać ustalone wymiary konstrukcji okiennych, zgodne z końcowym wyglądem okna. Korzysta się w tym celu ze specjalnych urządzeń CNC z wgranymi informacjami dotyczącymi sposobu cięcia materiałów oraz wszystkich wymiarów okien. W rezultacie profile są cięte precyzyjnie, z gwarancją minimalizacji odpadów.
Co ważne, na tym etapie dochodzi również do cięcia elementów metalowych, dzięki czemu okna zyskują wysoką stabilność i wytrzymałość. Te komponenty są jednak cięte przy użyciu specjalnych pił tarczowych, które gwarantują precyzyjne cięcie i zgodność z ustalonymi wymiarami. Na koniec profile okienne oznacza się kodami kreskowymi, aby móc je z łatwością rozpoznać.
Następnym krokiem jest dalsza obróbka przyciętych uprzednio profili, a dokładnie przygotowanie otworów dekompensacyjnych, odwadniających pod łącznik słupka i pod klamkę, jak również frezowanie końców słupków. Warto podkreślić, że proces ten powinien odbywać się przy użyciu stosownych narzędzi, które umożliwiają wiercenie otworów w stali z precyzją do co 0,01 mm.
Obrobione w ten sposób profile okienne są rozgrzewane do wysokich temperatur, aby uzyskały w ten sposób optymalną elastyczność. Proces ten odbywa się w specjalnych zgrzewarkach, które są dobierane w zależności od typu okna. Przykładowo, do zgrzewania profili okiennych w oknach prostokątnych i kwadratowych stosuje się zgrzewarki czterogłowicowe, natomiast w oknach niestandardowych (np. okrągłych) lepszym wyborem są zgrzewarki jednogłowicowe. Na koniec należy dokładnie oczyścić ramy i skrzydła okienne z wszelkich zabrudzeń, korzystając przy tym ze specjalistycznych maszyn czyszczących.
Po dokładnym oczyszczeniu profilu okiennego można przejść do montażu komponentów dodatkowych, takich jak okucia i zawiasy. Prace przeprowadzane są w tzw. stacjach montażu okuć, gdzie przy użyciu odpowiednio dobranych maszyn okucia dobierane są w zależności od określonego modelu okien.
Jednym z ostatnich etapów produkcji okien jest ich szklenie. Specjaliści dobierają szkło do danej ramy okiennej, a następnie kontrolują prawidłowe mocowanie jej do profilu okiennego. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w ostateczności to szyb odpowiadają za optymalną izolację termiczną i akustyczną okien, a także za ich bezpieczeństwo oraz ochronę antywłamaniową.
Na koniec na oknach PVC umieszcza się logo firmy i pakuje się je do magazynu, skąd następnie są wysyłane do klienta.
Pamiętajmy o tym, że prawidłowy przebieg powyższych etapów produkcji okien daje gwarancję funkcjonalności i trwałości produktu, który może idealnie wpisać się w wystrój każdego pomieszczenia.