Blacha trapezowa to materiał, który już od jakiegoś czasu pnie się w górę po drabinie rozpoznawalności. Można znaleźć go nie tylko w projektach indywidualnych, ale także w przemysłowych. To wszystko dzięki temu, że łączy w sobie przystępną cenę i wysoką wytrzymałość. Jednak czy blacha trapezowa to odpowiedni materiał na nasz dach?
Blacha trapezowa to warstwa obrobionego metalu, której przekrój wygląda jak trapez. Jest specjalnie zaginana, by być sztywniejsza i trwalsza od zwykłej, prostej blachy. Jej rdzeń produkowany jest ze stali lub aluminium, a do tego powlekany warstwą ochronną. W niektórych przypadkach jest to warstwa cynkowa, w innych powłoka poliestrowa, a w jeszcze innych osłona poliuretanowa.
Blacha trapezowa to niejednorodna grupa modeli, która spełnia szeroki wachlarz zadań, zarówno w konstrukcji domu, jak i tworzeniu otaczających go elementów – np. ogrodzenia, czy garażu i wiaty. To wysokość przetłoczenia decyduje, jakie zadanie taka blacha może spełniać w budownictwie. Gdy proponowana jest nam blacha trapezowa, powinniśmy zwrócić uwagę, czy jej zaplanowane przez nas przeznaczenie pasuje do przeznaczenia przewidzianego przez producenta. Rodzaj przetłoczenia nie wpłynie znacząco na cenę blachy. To głównie użyty materiał i koszty produkcji blachy będą składać się na końcowy wydatek.
Blacha trapezowa to lekki materiał, który jest w stanie dźwigać spore ciężary. Przy tym jest odporny na wahania temperatur i ich ekstremalne wartości. Blacha jest trwała i sztywna, co przeniosło się na jej rosnącą popularność. Blacha trapezowa znajdzie zastosowanie w każdej dziedzinie budownictwa. Może być używana jako ogrodzenie, element konstrukcyjny dużych hal i wielkopowierzchniowych dachów, ale najczęściej wybierana jest jako nowoczesne pokrycie dachowe inwestycji prywatnych. Nie straszne jej bycie częścią konstrukcji nośnych, tworzenie wiat, czy garaży.
Blachy trapezowe to nie tylko wszechstronność, ale i pewność jakości. Ten materiał posiada wiele zalet, które zapewniają mu prowadzenie w licznych zestawieniach materiałów budowlanych. Tym bardziej, jeśli bierzemy pod uwagę dostępność cenową. Dodatkowo przy wyborze powłoki ochronnej, możemy również zdecydować o żywotności materiału, kolorystyce i stopniu połysku. W ofertach rynkowych znajdziemy wiele modeli blach trapezowych, różniących się między sobą wysokością przetłoczenia, ale wszystkie z nich charakteryzują te same zalety:- wytrzymałość w obliczu zmiennych warunków pogodowych;- odporność zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury;- ochrona przed rdzą i promieniowaniem słonecznym;- niewielki ciężar;- sprawność montażu;- szeroki wachlarz zastosowań;- wytrzymałość nawet w obliczu dużego ciężaru.
Po podsumowaniu wszystkich tych zalet trudno się dziwić, że blachy trapezowe uznawane są za jedno z najpopularniejszych stalowych pokryć dachowych. Dodając do tego, że przy odpowiednim zadbaniu, regularnym serwisie i czyszczeniu, taki dach może przetrwać wiele lat, perspektywa zakupu takiego materiału wydaje się jeszcze lepsza.
Blachy trapezowe mają trzy podtypy. To one decydują do czego dana blacha zostanie wykorzystana:-
- blachy trapezowe elewacyjne (osłonowe);
- blachy konstrukcyjne.
Blacha trapezowa elewacyjna to materiał o niskim przetłoczeniu, którego zadaniem jest ochrona termoizolacji na elewacji przed niedogodnymi warunkami pogodowymi. Funkcja estetyczna jest swego rodzaju dodatkiem. Blachy elewacyjne to wszystkie modele z oferty Blachy Pruszyński o oznaczeniach od T6 do T14, dostępne w wielu kolorach i kilku powłokach – np. połyskujący PURLAK i matowy PURMAT. Blacha trapezowa na dach to oznaczenia pomiędzy T14 a T60 – o średniej wysokości przetłoczenia, dostępna z powłoką lub cynkowaniem. Blachy konstrukcyjne to te powyżej T60. Są to blachy z najwyższymi przetłoczeniami wykorzystywane w konstrukcjach nośnych.
Najważniejsze, by nasz pomysł na użycie modelu blachy zgadzał się z jej fabrycznym przeznaczeniem. Drugim istotnym zagadnieniem są wymiary blachy, które nie będą takie same u różnych producentów. Podczas montażu krytycznym elementem są zakładki, których szerokość musi być wcześniej zaplanowana. Dlatego ważnym jest rozróżnienie wymiaru całkowitego i efektywnego. Producenci często reklamują różne ilości materiału, więc porównując ceny, uważaj na to, by porównywać tę samą ilość blachy. Warto również zadbać, by kupowana przez nas blacha spełniała normę PN-EN 14782 i posiadała symbol CE. Na koniec warto wybrać powłokę, jaką chcemy mieć na naszej blasze. Samo ocynkowanie blachy będzie tańsze, ale powłoki poliestrowe i poliuretanowe wydłużą okres otrzymanej gwarancji.
Oferta Blachy Pruszyński jest bogata w modele, kolory i powłoki. Jeśli blacha trapezowa jest tym, czego szukasz, na pewno uda się znaleźć model pasujący do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami!