Nie sposób jest przecenić roli nerek w organizmie. Ten wielki filtr nie tylko odrzuca szkodliwe substancje, ale też zatrzymuje te odżywcze. Zobacz, jakie są objawy zapalenia nerek i kiedy powinieneś pójść do lekarza.
Bez zdrowych nerek nie ma zdrowego organizmu. Warto o nie dbać, by na długie lata służyły jak najlepiej.
Dlatego też warto być wyczulonym na objawy zapalenia. Dzięki szybkiemu zdiagnozowaniu i podjęciu odpowiedniego leczenia zyskujemy o wiele większe szanse na całkowite wyleczenie. Zobacz, co to jest odmiedniczkowe zapalenie nerek i jak je rozpoznać.
Najczęstszą przyczyną zapalenia nerek są bakterie, które dostają się do nerek z pęcherza moczowego lub moczowodów. Zazwyczaj jest to bakteria Escherichia coli (E. coli). Rzadziej przyczyną mogą być inne bakterie, grzyby lub wirusy.
Kobiety, ze względu na krótszą cewkę moczową, są bardziej narażone na zachorowanie. Szacuje się, że do 2 % kobiet ulega zakażeniu.
Kamienie nerkowe mogą utrudniać przepływ moczu i zwiększać ryzyko infekcji.
Innym czynnikiem ryzyka jest cukrzyca. Również ciężarne muszą bacznie obserwować swój organizm, bo w czasie ciąży dochodzi do zmian w układzie moczowym, co może zwiększać ryzyko infekcji.
Warto wiedzieć, jakie symptomy powinny nas zaalarmować i skierować do lekarskiego gabinetu.
Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból w okolicy lędźwiowej. Zwykle jest to ból pulsujący, który może promieniować do pachwiny lub brzucha.
Zapaleniu nerek często towarzyszy gorączka powyżej 38°C, której towarzyszą dreszcze.
Może pojawić się ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, uczucie parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, a także zmiany w kolorze moczu (np. ciemny, mętny, z krwią).
Zapaleniu nerek często towarzyszą nudności i wymioty. Mogą być mylące i wskazywać na inne przyczyny, jednak gdy się powiąże z innym symptomami, to sprawa staje się jasna. Trzeba pójść do lekarza.
Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Nie czekaj, aż objawy się nasilą. Wczesne rozpoznanie i leczenie zapalenia nerek jest kluczowe dla uniknięcia poważnych powikłań.
Nie da się całkowicie zapobiec zapaleniu nerek. Składa się na to zbyt wiele czynników. Warto jednak wiedzieć, co robić, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Nie będzie odkryciem, kiedy powiemy – pij dużo płynów. Odpowiednie nawodnienie pomaga w wypłukiwaniu bakterii z dróg moczowych.
Niby to oczywistość, ale też to wymienimy. Regularne mycie okolic intymnych i unikanie noszenia ciasnej bielizny pomaga w zapobieganiu infekcjom.
Regularne opróżnianie pęcherza moczowego zapobiega namnażaniu się bakterii. Nie należy wstrzymywać oddawania moczu.