Zamknij

Kącik do czytania: 5 pomysłów na stylową i wygodną aranżację małego pomieszczenia

12:22, 23.05.2022 . Aktualizacja: 12:22, 23.05.2022
Fot. Pexels Fot. Pexels

Jesteś w mniejszości i uwielbiasz czytać? My też. I chociaż praktyka pokazuje, że czytać można wszędzie, to jednak najprzyjemniej robi się to w przyjaznym otoczeniu. Podpowiadamy jak stworzyć sobie takie warunki.

Dobre światło to podstawa

Nastrojowy półmrok dobry jest do słuchania muzyki i długich rozmów ale nie nadaje się do czytania. Nawet jeśli twoje oczy rozróżniają litery przy słabym świetle to szybko się zmęczą i przyjemność zbyt szybko się skończy.

Jeśli czytasz za dnia to naturalnymi miejscami stają się te blisko okna. Nie tylko dają najwięcej światła ale też spojrzenie co jakiś czas w dal pozwala oczom odpocząć od skupiania się na tekście.

Wieczorami konieczna jest lampa o średnio mocny świetle.

Jaka barwa światła jest najzdrowsza?

Ludzki wzrok biologicznie przystosowany jest do naturalnego światła z jakim od początku miał do czynienia, czyli do światła słonecznego. Dlatego inżynierowie opracowujący nowoczesne żarówki przykładają dużą wagę do tego, by barwa światła była jak najbliższa naturalnej.

Tyle, że dzienne światło również ma różne barwy i intensywność. Dlatego żarówki trzeba dobrać do własnych preferencji. Jak w sklepie rozpoznać, które żarówki są odpowiednie? Podpowiadamy:

  • barwa ciepła (WW) posiada wartość 2700K-3200K - przypomina światło słoneczne późnym popołudniem i wieczorem
  • barwa zimna (CW) to wartość powyżej 6000K - przypomina światło dzienne w pogodny, letni dzień (pobudza organizm do pracy)
  • barwa neutralna biała (CDW) mieści się w przedziale 3300K-5000K - odpowiada światłu słonecznemu z zwykły dzień.

Przy regale z książkami

Znacie to uczucie kiedy nagle książka, którą czytasz zaczyna cię męczyć? Wtedy chętnie sięgasz po jakiś przerywnik. Inną książkę ze stojącego obok regału. Albo wykorzystujesz ten czas, żeby przejrzeć aktualne promocje w sklepach. Dobrze jeśli pod ręką leży gazetka promocyjna Lidl. W kilka, kilkanaście minut świetnie się odprężysz a przy tym zobaczysz po co warto pojechać do sklepu.

Kanapa czy fotel?

My, bibliofile, dobrze wiemy, że dobra książka potrafi wciągnąć tak, że zapomina się o wszystkim a czas jakby przestał istnieć. Dlatego warto do czytania wybrać wygodne miejsce, które lubimy. Najlepiej gdy daje przy tym możliwość zmiany pozycji, podkurczenia nóg lub ich wyciągnięcia, czytania na siedząco lub półleżąc. Do fotela niezbędnym wydaje się być podnóżek. W każdej opcji pomocne będą poduszki i dobrze jest mieć w zasięgu jakiś kocyk.

Gdzie postawisz kawę?

Są tacy, którzy rzucają się na książkę i zatapiają w lekturze zapominając o bożym świecie. Są też miłośnicy książek, którzy celebrują czas czytania. Odpowiednio się do niego przygotowują. Parzą kawę lub herbatę, szykują przekąski. Wtedy potrzebny jest w pobliżu jakiś stolik. Chyba, że twoja kanapa lub fotel mają specjalnie usztywnione wykończenie, na którym można bezpiecznie postawić kubek i miseczkę. Takie miejsce przydaje się też na laptopa, kiedy zamiast papierowej gazetki szukamy promocji na stronie www.gazetkowo.pl

Pora roku na czytanie

Wielu miłośników czytania uważa, że najlepiej nadają się do tego długie, jesienne i zimowe wieczory. Równie liczna rzesza uwielbia oddawanie się lekturze w dni pełne słonecznego światła. Wygląda na to, że nie ma dobrej lub złej pory roku na czytanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%