Zamknij

Waluty, które chętnie wymieniamy: Frank szwajcarski

06:27, 05.08.2022 . Aktualizacja: 06:27, 05.08.2022

Choć alpejski kraj, który emituje franka, pod względem powierzchni, nie jest hegemonem, pod kątem ekonomicznym, jest dość istotny. Ma to także przełożenie na rozpoznawalność waluty na międzynarodowej arenie.

 

Początki istnienia franka szwajcarskiego przypadają na XIX stulecie. Dokładnie na 1850 rok. Wcześniej, ten teren był niejako scenerią dla działań w tak zwanych wojnach napoleońskich. Francuzi wprowadzali tu swe waluty. System nie był jednorodny. Zmieniło się to dopiero w opisanym już tutaj wyżej czasie. Jak nietrudno więc policzyć, frank ma już ponad dwieście pięćdziesiąt lat. Wprowadzono go zresztą nie tylko na obszarze Szwajcarii. Jest to także oficjalna waluta Liechtensteinu.

Jeśli idzie o same banknoty, aktualnie jest ich sześć. Najmniejszy nominał posiada ta o wartości pięciu szwajcarskich franków. Z kolei największym jest ten zawierający równowartość tysiąca. Za wykonanie wszystkich odpowiedzialna jest Federalna Mennica Swissmint. Podlega ona zresztą odpowiednikowi tamtejszego ministerstwa finansów.

Tym, co odróżnia projekty wizualne banknotów franka szwajcarskiego, od innych walut, to stopień nagromadzenia motywów. Znajduje się ich tam naprawdę spory. Znalazło się więc tu miejsce i na symbole geograficzne, i na miejsca charakterystyczne dla Szwajcarii, jak choćby Piazza Grande w Locarno. Na banknocie o nominale 50 franków, uwidoczniono także szczyty Alp. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Jest to jedna z głównych turystycznych atrakcji kraju z siedzibą rządu w Bernie.

Poprzednia seria banknotów, których emisja zakończyła się w 2015 roku, przedstawiały także postaci ważne dla historii kraju. Przykładowo, na bilonie dziesięciofrankowym umieszczono podobiznę Le Corbusiera. Ten żyjący głównie w XX stuleciu twórca, zasłynął jako prekursor modernizmu. Między innymi w architekturze. Z kolei na następnym w kolejności nominale, zdecydowano się upamiętnić, postać Arthura Honeggera. Jest to dość uznany kompozytor. On także tworzył w minionym stuleciu. Wśród najbardziej tożsamych dla stylu jego kompozycji cech, wymienić można na przykład: żywiołową rytmikę oraz to, że utwory charakteryzowała duża melodyjność. Zresztą na odwrocie uwieczniono też motyw, mający oddać symbolikę jego dzieła o nazwie Pacific 231. Utwór jest poematem muzycznym traktującym o…lokomotywie o tej właśnie nazwie. Był on logiczną konsekwencją pasji Honeggera, który interesował się kolejnictwem.

Jak już wspomnieliśmy, frank szwajcarski posiada kilka serii. Każda poprzednia, siłą rzeczy, była w pewnym momencie wycofywana z obiegu. Dzieje się tak głównie, dlatego, by poprawić standardy bezpieczeństwa. Ma to chronić banknoty przed puszczeniem w obieg sfałszowanych odpowiedników. Jeśli wśród wymienionych kiedyś banknotów, znajdziemy ten wycofane franki szwajcarskie, w każdej chwili można go wymienić. Warto w tym celu skorzystać z pomocy kantorów. Warto znaleźć na rynku zaufany podmiot, który odkupi od nas wycofaną serię. Takim kantorem jest Tavex, sieć salonów z 30-letnią historią, która realizuje misję, która mówi, że każdy banknot ma swoją wartość, także ten wycofany!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%