Zamknij
REKLAMA

Czym są dotacje na rozwój? Jak pozyskać dotację?

22.25, 30.08.2022 .

Dofinansowanie na rozwój firmy obejmuje różne obszary jej działalności. Mogą dotyczyć informatyzacji, prowadzenia badań, zakupu środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych lub szkoleń pracowników. Co zrobić, aby otrzymać dotację na rozwój i gdzie szukać informacji? Dowiedz się więcej o możliwościach pozyskania środków finansowych na inwestycje i rozwój przedsiębiorstw.

Wsparcie finansowe ze środków unijnych

Popularnością cieszą się dotacje inwestycyjne z Funduszy Europejskich. Możesz otrzymać środki unijne na innowacje wprowadzane w firmach. Istnieje możliwość otrzymania dotacji na badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe. Najczęściej korzystają z nich przedsiębiorstwa, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe lub współpracują z jednostkami naukowymi. To oferta skierowana także do tych, których celem jest dążenie do ulepszania oferty produktowej lub procesów produkcyjnych, ale chcąc tego dokonać, muszą poczynić inwestycję w budynki, sprzęt, aparaturę lub technologię.

 

Inny rodzaj wsparcia finansowego dedykowany jest firmom, które chcą przeprowadzić informatyzację w firmach, rozwijać elektroniczne usługi urzędowe lub organizować kształcenie cyfrowe w ramach projektów. Fundusze Europejskie wspierają także inwestycje ekologiczne, które mają na celu zmniejszenie wykorzystania nieodnawialnych zasobów. Istnieje także możliwość otrzymania dofinansowania na szkolenia personelu czy rozwój firmy za granicą.

Dotacje na rozwój – komu są dedykowane?

Dotacje inwestycyjne mogą otrzymać firmy, które chcą wdrożyć zupełnie nowe produkty, procesy lub technologie, ale także ci przedsiębiorcy, którzy planują stworzyć infrastrukturę umożliwiającą wdrożenie innowacji. Zarówno dotacje inwestycyjne, jak i dotacje na badania i rozwój są przeznaczone głównie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Niektóre projekty obejmują całą Polskę, a inne są dedykowane wyłącznie określonym regionom.

Czy wiesz, jak pozyskać dotację inwestycyjną?

Podstawowym zadaniem jest posiadanie jasno sprecyzowanych oczekiwań, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć taką dotację, która spełnia określone kryteria. Bardzo ważne jest dokonanie rzetelnej oceny potencjału firmy i warunków, które musi spełniać, by otrzymać dofinansowanie. Konieczne będzie określenie celu inwestycyjnego i przygotowanie szczegółowego planu wykorzystania środków, które chcesz pozyskać. Kolejny krok to przygotowanie wniosku i złożenie go w określonym miejscu i terminie.


Jeśli zastanawiasz się, gdzie uzyskać wszystkie informacje dotyczące dotacji na rozwój, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia, jakie oferuje Centrum Doradztwa Finansowego Toruń. To jedno z miejsc, w którym uzyskasz pomoc w pozyskaniu dotacji, niezależnie od tego, czy działasz jako osoba indywidualna, czy jako firma. Warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej osoby, która zaproponuje najkorzystniejsze możliwości i udzieli praktycznych wskazówek. Dzięki temu szanse na uzyskanie dotacji inwestycyjnej zdecydowanie wzrosną, a cały proces przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%