Zamknij

Jak kłaść kostkę brukową?

09:23, 16.09.2022 . Aktualizacja: 09:23, 16.09.2022

Aby kostka brukowa mogła spełniać swoje właściwości i funkcje, musi ona zostać odpowiednio ułożona. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, jednak wymaga dużej precyzji i cierpliwości. Jak zatem zabrać się do pracy, tak aby zajęła jak najmniej czasu i jednocześnie aby uzyskać zadowalający efekt?

 

Przed rozpoczęciem prac

Zanim zacznie się układać kostkę brukową, niezwykle istotne jest to, aby odpowiednio przygotować podłoże. Ponadto trzeba jeszcze dokładnie przejrzeć zakupiony towar. Wszystkie ukruszone lub pęknięte kawałki kostki brukowej należy odkładać na bok, ponieważ nie dość, że zaburzą one integralność układanego chodnika lub podjazdu, to jeszcze wraz z włożeniem w ziemię straci się prawo do zareklamowania jej jako wadliwego towaru. Po uzyskaniu pewności, że przebrana kostka jest w pełni gotowa do ułożenia i nie ma wad, można przystąpić do prac.

Wysokiej jakości kostkę brukową znajdziesz na stronie internetowej https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe-kostka-brukowa/kostka-brukowa-plyty-azurowe.

Jak układać kostkę brukową?

Poprawne układanie kostki brukowej to przede wszystkim realizacja kilku etapów pracy. Ważne jest to, aby wykonywać je dokładnie i w prawidłowej kolejności. Jeżeli uda się do tego dostosować, to sam proces układania kostki nie będzie problematyczny i jednocześnie przebiegnie bardzo szybko. 

Aby kostka brukowa trzymała się nawierzchni, należy najpierw ja najpierw odpowiednio do tego przygotować. Z tego względu niezbędne będzie wykorzystanie materiałów do stworzenia podbudowy oraz podsypki wytyczonej ścieżki. W przypadku, gdy chce się ułożyć kostkę brukową na mokrym terenie, należy założyć, że wykorzysta się do tego celu zdecydowanie więcej materiału. 

Podczas realizacji prac niezbędne jest stosowanie odpowiednich narzędzi, co zależne jest od obszaru, na którym wykonywane jest zadanie. W przypadku małych powierzchni wystarczy zaopatrzyć się w szpadel, grabie, taczkę i ręczny ubijak do równania kostki. Jeżeli jednak planuje się wybrukować większy kawałek podwórka, można wybrać także łopatę do korytowania, a nawet zamówić spycharko-ładowarkę do oczyszczenia terenu. W obu przypadkach przydadzą się także narzędzia pomiarowe. 

Przygotowanie podłoża i wykładanie kostki brukowej

Jeżeli wynajęcie koparko-ładowarki nie wchodzi w grę, wyczyszczenie powierzchni przeznaczonej pod kostką należy wykonać ręcznie. W tym celu ułatwieniem może być na przykład wykonanie rysunku obrazującego przebieg ścieżki. Dzięki temu można uniknąć usuwania ziemi z miejsca, gdzie będzie ona potrzebna. 

Kolejnym krokiem będzie osadzanie krawężników. Jest to istotny proces, ponieważ przy ich pomocy nadaje się kształtu ścieżce. Ponadto uniemożliwiają one rozjechanie się bruku i skutecznie trzymają go na określonym obszarze. Gdy krawężniki będą gotowe, niezbędne będzie wykonanie podbudowy z kruszywa. Następnie trzeba będzie wyłożyć warstwę podkładową. Dopiero po tych wszystkich czynnościach można rozpocząć układanie kostki brukowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%