Zamknij

Etapy wnioskowania o dotacje unijne dla firm

12:27, 02.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:27, 02.09.2020

Choć unijna perspektywa finansowa 2014-2020 powoli dobiega końca, przedsiębiorcy wciąż mogą się starać o przyznanie dofinansowania na innowacyjne projekty. Jeśli planujesz rozwinąć firmę, korzystając z pieniędzy Wspólnoty, z pewnością wiesz, że konieczne będzie przeprowadzenie audytu unijnego. Na czym dokładnie polega ten proces i czy naprawdę jest konieczny?

Audyt unijny – czy jest się czego bać?

Choć niektórzy przedsiębiorcy na słowo audyt reagują mało entuzjastycznie, audyt unijny może przynieść same korzyści. Jego celem jest realna ocena szans danej firmy na pozyskania dofinansowania. Dzięki temu dowiesz się, czy Twój projekt może ubiegać się o dofinansowanie, a także, co zrobić, żeby go ulepszyć i przygotować skuteczny wniosek.

Kluczową kwestią jest wybranie firmy doradczej, która przeprowadzi audyt. Sprawdź, jak długo dana firma istnieje na rynku. Czy może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i wysoką skutecznością w pozyskiwaniu funduszy unijnych? Dowiedz się, czy otrzymała nagrody lub wyróżnienia np. w rankingu firm doradczych czasopisma Fundusze Europejskie lub Euroekspert. Zobacz, dla jakich klientów udało się jej pozyskać dotacje. Dowiedz się, kto wchodzi w skład zespołu doradczego – czy są to osoby posiadające odpowiednie kompetencje? Na końcu sprawdź, jak możesz się skontaktować z firmą – telefonicznie, mailowo, a może poprzez ankietę online? Jeśli zostawiasz wrażliwe dane na stronie, zwróć uwagę, czy w pasku przy adresie witryny znajduje się zielona kłódka – jeżeli tak, masz pewność, że są bezpieczne, a Ty masz do czynienia z rzetelną firmą, która dba o swoich klientów.

Audyt unijny w 4 krokach

  1. Na tym etapie firma doradcza wchodzi w rolę aktywnego obserwatora. Musi poznać Twój biznes od środka, żeby zaproponować najlepsze rozwiązania adekwatne do profilu działalności i sytuacji rynkowej przedsiębiorstwa.
  2. Po obserwacji czas na działanie. Na tym etapie powstaje pierwszy zarys projektu. Zespół doradców, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, pomoże Ci określić ewentualne ryzyko związane z realizacją projektu i znaleźć rozwiązania, które pomogą je ograniczyć.
  3. Trzeci etap to propozycja modelu współpracy. Firma doradcza wskaże, jakie działania musisz podjąć, żeby zwiększyć szanse projektu na uzyskanie dofinansowania.
  4. Ostatni etap audytu unijnego to przygotowywanie wniosku i kompletowanie dokumentów. Pozyskanie dofinansowania nie oznacza rozstania z firmą doradczą. Otrzymasz niezbędną pomoc także na etapie realizacji i rozliczenia projektu.

Audyt unijny przeprowadzony przez zespół doświadczonych specjalistów to pierwszy (i być może najważniejszy) krok do pozyskania dotacji. Więcej informacji o procesie oceny projektów unijnych znajdziesz np. tutaj: https://edoradca.pl/oferta/doradztwo-europejskie/audyt-unijny/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%