Zamknij

Poznaj najciekawsze fakty o USA

12:29, 02.09.2020 | materiały partnera

Stany Zjednoczone to niezwykły kraj, który swoją niezbyt długą historię nadrabia ogromnym, zróżnicowanym obszarem pełnym interesujących miejsc oraz ludzi. Jakie ciekawe fakty możemy poznać na temat tego kraju?

Obszar USA to niebagatelne 9 834 000 km² zamieszkiwane przez ludzi mających swoje korzenie w najróżniejszych zakątkach świata. Przy tak ogromnym zróżnicowaniu ciężko się zatem dziwić, że Stany Zjednoczone są fascynującym i interesującym krajem. Przyjrzymy się kilku ciekawostkom, które pokazują, jak bardzo zaskakujące potrafi być to miejsce.

Sekrety Wielkiego Jabłka

Nowego Jorku nie trzeba przedstawiać nikomu: to miasto tak silnie kojarzone jest z USA, że niekiedy omyłkowo jest wręcz uznawane za stolicę tego państwa. Co jednak ciekawe, swoje istnienie miasto to zaczęło jako nie Nowy Jork, a Nowy Amsterdam. Założyli je bowiem Holendrzy, którzy postanowili osiedlić się na wyspie, którą ochrzcili nazwą Manhattan. Dopiero po przejęciu przez Anglików osada zyskała nazwę Nowy Jork, na cześć księcia Yorku odpowiedzialnego za sukces tego przedsięwzięcia.

Z Nowym Jorkiem wiąże się też pewna ciekawostka dotycząca najbardziej rozpoznawalnego symbolu tego miasta, czyli Statuy Wolności. Jak się okazuje, nie znajduje się ona wcale w Nowym Jorku, a w New Jersey — przynajmniej według oficjalnego podziału stref miejskich.

Imponujące liczby

Mówi się, że Amerykanie uwielbiają rozmach i nie da się ukryć, że jest w tym sporo prawdy. Zamiłowanie do dużych liczb i rozmiarów objawia się między innymi w amerykańskiej miłości do pewnej słynnej włoskiej potrawy: według statystyk rocznie w USA zjada się ponad 3 miliardy sztuk pizzy. Gdyby więc rozłożyć wszystkie placki zjadane codziennie w USA, pokryłyby one obszar ponad 40 hektarów.

Amerykanie lubują się też w kukurydzy: miłość ta jest na tyle wielka, że w stanie Dakota powstał wielki pałac, którego głównym budulcem jest kukurydza. Uroku tej mocno nietypowej konstrukcji dodaje napis na jej części frontowej, na którym możemy przeczytać "Duma Ameryki" Produkcja tak ogromnych ilości jedzenia nie pozostała bez wpływu na zapotrzebowanie USA na energię. Tu również Amerykanie nie zawodzą pod względem rozmachu, zużywając prawie 20% produkowanej światowo energii.

Nie tylko jedzenie!

Imponujące wyniki liczbowe USA osiąga także w dziedzinie sportu. Jak dotąd są posiadaczami rekordowej ilość złotych medali Olimpijskich. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to tylko igrzysk letnich — w igrzyskach zimowych Stany Zjednoczone ustępują swoją potęgą Norwegii.

USA to także rekordzista pod względem zróżnicowania stref klimatycznych. Znajdziemy tu wszystkie (według klasyfikacji Köppena) pięć z nich: tropikalną, suchą, umiarkowanie ciepłą, kontynentalną oraz suchą. Tym, co zaś łączy Amerykanów ze wszystkich tych stref klimatycznych jest miłość do psów, gdyż jak dowodzą statystyki, w USA znajduje się około 75,8 miliona udomowionych psów. To aż dwa razy więcej niż w Brazylii, czyli drugim państwie na liście krajów z największą ilością czworonożnych pupili.

Więcej o stanach USA przeczytasz na - https://estavisa.pl/ile-stanow-ma-usa/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA