Zamknij

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy 15-36 kg?

22:01, 07.09.2020 | Materiał partnera

Kiedy dziecko jest małe oczywistym jest, iż powinno podróżować w odpowiednio dobranym foteliku. Co jednak zrobić w przypadku starszych dzieci? Wbrew pozorom okazuje się, iż starszakom nie wystarczy jedynie siedzisko i pas bezpieczeństwa. Zakup fotelika 15-36 kg stanowi najlepszy sposób na zabezpieczenie dziecka od 4. roku życia podczas podróży samochodem.

Co zapewnia fotelik 15-36 kg?

Przesadzenie dziecka do fotelika 15-36 kg powinno odbyć się możliwie jak najpóźniej. Wynika to z faktu, iż foteliki tego typu nie mają pasów pięciopunktowych. Zamiast tego dziecko zostaje przypięte pasem samochodowym, który powinien mieć odpowiedni przebieg w każdym punkcie ciała. Standardowe pasy bezpieczeństwa nie są bezpieczne dla małych dzieci siedzących bezpośrednio na kanapie samochodu. Inaczej jest w przypadku, gdy znajduje się ono w dobranym do wzrostu foteliku z prowadnicami pasów. Mają one za zadanie odpowiednio ustawić pasy, aby stabilnie trzymały ciało oraz przy gwałtownym hamowaniu nie uszkodziły szyi i narządów wewnętrznych. Dobrze dobrany fotelik samochodowy od 15 kg zapewnia wygodę oraz bezpieczeństwo dziecka przez cały okres użytkowania fotelika, czyli nawet 8 lat.

Jak wybrać idealny model?

Warto zaznaczyć, iż nie każdy fotelik samochodowy 15-36 kg będzie uniwersalny dla dziecka. Na co warto więc zwracać uwagę podczas wyboru?

Bezpieczeństwo - fotelik powinien zapewniać dziecku najwyższy stopień bezpieczeństwa. Najlepszym wyznacznikiem tego faktu są oceny ADAC przyznawane podczas testów zderzeniowych. Koniecznym jest sprawdzenie czy dany model fotelika posiada stosowne odznaczenie.

Dopasowanie - wybierając fotelik dla dziecka należy zadbać o to by był możliwie jak najlepiej dopasowany do jego ciała. Z tego względu warto zwracać uwagę na modele z regulacją oparcia oraz zagłówka. Niektóre modele posiadają również rozszerzane oparcie, co bardzo wpływa na wygodę użytkowania.

I-size - ta informacja oznacza, iż w foteliku może przebywać dziecko do 150 cm wzrostu bez przedziału wagowego. Część fotelików dostępnych na rynku umożliwia taką funkcję, co może okazać się pomocne w przypadku starszych dzieci. Dodatkowo, w fotelikach 15-36 kg i-size posiada rozbudowane skrzydła boczne zagłówka, a to znacząco wpływa na komfort dziecka podczas jazdy.

Tapicerka - fotelik powinien być stworzony z oddychającej i łatwej do czyszczenia tkaniny. Dzięki temu nie tylko dziecku będzie wygodnie, ale również sam fotelik będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Jak użytkować fotelik 15-36 kg?

Fotelik 15-36 kg to idealne zabezpieczenie starszego dziecka podczas jazdy. Aby  mógł spełniać swoje funkcję na najwyższym poziomie powinien być odpowiednio zamontowany i dostosowany do wzrostu dziecka. Warto więc unikać podstawowych błędów użytkowania fotelików dla dzieci od 4. roku życia. Na co powinno się zwrócić uwagę podczas montażu?

Zagłówek kanapy samochodowej - ten element nie powinien kolidować z fotelikiem 15-36 kg. Jeśli tak się dzieje, zagłówek należy odwrócić lub maksymalnie podnieść.

Pasy - nie mogą znajdować się na szyi lub spadać z ramienia dziecka. Pasy powinny być również odpowiednio naciągnięte.

Dopasowanie - fotelik samochodowy powinien przylegać do siedzenia w odpowiednim kącie.

Stabilność - koniecznym jest, aby fotelik 15-36 kg był stabilnie zamontowany na kanapie samochodowej. Dzięki temu może w pełni zabezpieczyć dziecko podczas wypadku lub stłuczki.

Foteliki samochodowe 15-36 kg to idealny produkt dla dziecka od 4. roku życia. Fotelik w niskim przedziale wagowym umożliwia maksymalne dopasowanie do ciała dziecka, co z kolei przekłada się na najwyższy stopień ochrony podczas zderzenia.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA