Zamknij

W jakich sytuacjach należy zlecić badania w laboratorium?

12:15, 10.09.2020 | materiały partnera

Badanie niejedno ma imię

Prawdopodobnie każdy choć raz w życiu zetknął się z określeniem "badania laboratoryjne" i zdaje się mu, że posiada pewne wyobrażenie na ich temat - mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele badań oferują specjalistyczne laboratoria. Jako pierwsze na myśl najczęściej nasuwają się badania kosmetyków czy farmaceutyków - to właśnie o nich w różnym kontekście słyszy się najczęściej, chociażby w telewizji. To jednak nie wszystko.

Wachlarz oferowanych przez specjalistyczne laboratoria badań jest zdecydowanie szerszy, a dotyczą one między innymi zabawek i artykułów dziecięcych, opakowań i produktów non-food, konopi, żywności i pasz, a nawet paliw i chemikaliów. Pełną listę badań możemy znaleźć na stronie Hamilton.com.pl.

Badania artykułów codziennego użytku

Zaliczyć można do nich przede wszystkim badania żywności i pasz, farmaceutyków oraz kosmetyków i chemii gospodarczej. To właśnie tego typu produktów używamy najczęściej, stykając się z nimi dosłownie każdego dnia, dlatego tak ważne jest, by były one dla nas bezpieczne i byśmy mogli korzystać z nich bez obaw. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku dzieci, których organizmy dopiero się rozwijają i nie powinny być narażane na kontakt z niebezpiecznymi, potencjalnie szkodliwymi substancjami.

Badania mikrobiologiczne kosmetyków w praktyce polegają na ocenie ich czystości mikrobiologicznej - to ona ma bowiem kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Producenci zobowiązani są do przestrzegania określonych standardów wytwarzania produktów kosmetycznych, a wyżej wspomniane badania sprawdzają, czy rzeczywiście ma to miejsce.

Weryfikować stale należy również czystość mikrobiologiczną surowców i wyrobów gotowych. Badania tego typu skupiają się także na sprawdzeniu, czy zastosowane środki konserwujące zabezpieczają kosmetyk przed rozwojem niebezpiecznych drobnoustrojów. Równie istotne jest przeprowadzanie badań farmaceutyków - zapewnia to konsumentom możliwość bezpiecznego korzystania z dostępnych na rynku lekarstw czy suplementów.

Mniej oczywiste, a równie istotne

W ostatnich latach coraz częściej zlecane są badania konopi medycznych oraz przemysłowych. Dlaczego? Z roku na rok rośnie bowiem zainteresowanie tymi roślinami w kontekście ich potencjału leczniczego. Posiadają one szereg substancji aktywnych, które mogą okazać się skuteczne w terapii wielu różnych chorób - od depresji i psychozy, przez zapalenie jelit bądź chorobę Leśniowskiego-Crohna, aż po powikłania cukrzycowe lub choroby układu krążenia.

W Polsce 1 listopada 2017 roku zalegalizowano marihuanę medyczną - przed dopuszczeniem określonego produktu do użytku konieczne jest jednak szczegółowe przebadanie go.

Jeszcze częściej wykonywane są badania opakowań i produktów non-food. Jako iż przedmioty te produkowane są z tworzyw sztucznych, niezwykle istotne jest to, by przed wprowadzeniem ich do obrotu handlowego mieć pewność, że są one w stu procentach bezpieczne dla konsumentów. Co ciekawe, w skład tego typu badań wchodzi także kontrola oraz weryfikacja informacji zamieszczonych na etykiecie, opakowaniu, instrukcji użytkowania czy innych załączonych do produktu dokumentach.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA