Zamknij

W jakich sytuacjach należy zlecić badania w laboratorium?

artykuł sponsorowany + 12:15, 10.09.2020 Aktualizacja: 12:16, 10.09.2020

Badanie niejedno ma imię

Prawdopodobnie każdy choć raz w życiu zetknął się z określeniem "badania laboratoryjne" i zdaje się mu, że posiada pewne wyobrażenie na ich temat - mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele badań oferują specjalistyczne laboratoria. Jako pierwsze na myśl najczęściej nasuwają się badania kosmetyków czy farmaceutyków - to właśnie o nich w różnym kontekście słyszy się najczęściej, chociażby w telewizji. To jednak nie wszystko.

Wachlarz oferowanych przez specjalistyczne laboratoria badań jest zdecydowanie szerszy, a dotyczą one między innymi zabawek i artykułów dziecięcych, opakowań i produktów non-food, konopi, żywności i pasz, a nawet paliw i chemikaliów. Pełną listę badań możemy znaleźć na stronie Hamilton.com.pl.

Badania artykułów codziennego użytku

Zaliczyć można do nich przede wszystkim badania żywności i pasz, farmaceutyków oraz kosmetyków i chemii gospodarczej. To właśnie tego typu produktów używamy najczęściej, stykając się z nimi dosłownie każdego dnia, dlatego tak ważne jest, by były one dla nas bezpieczne i byśmy mogli korzystać z nich bez obaw. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku dzieci, których organizmy dopiero się rozwijają i nie powinny być narażane na kontakt z niebezpiecznymi, potencjalnie szkodliwymi substancjami.

Badania mikrobiologiczne kosmetyków w praktyce polegają na ocenie ich czystości mikrobiologicznej - to ona ma bowiem kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Producenci zobowiązani są do przestrzegania określonych standardów wytwarzania produktów kosmetycznych, a wyżej wspomniane badania sprawdzają, czy rzeczywiście ma to miejsce.

Weryfikować stale należy również czystość mikrobiologiczną surowców i wyrobów gotowych. Badania tego typu skupiają się także na sprawdzeniu, czy zastosowane środki konserwujące zabezpieczają kosmetyk przed rozwojem niebezpiecznych drobnoustrojów. Równie istotne jest przeprowadzanie badań farmaceutyków - zapewnia to konsumentom możliwość bezpiecznego korzystania z dostępnych na rynku lekarstw czy suplementów.

Mniej oczywiste, a równie istotne

W ostatnich latach coraz częściej zlecane są badania konopi medycznych oraz przemysłowych. Dlaczego? Z roku na rok rośnie bowiem zainteresowanie tymi roślinami w kontekście ich potencjału leczniczego. Posiadają one szereg substancji aktywnych, które mogą okazać się skuteczne w terapii wielu różnych chorób - od depresji i psychozy, przez zapalenie jelit bądź chorobę Leśniowskiego-Crohna, aż po powikłania cukrzycowe lub choroby układu krążenia.

W Polsce 1 listopada 2017 roku zalegalizowano marihuanę medyczną - przed dopuszczeniem określonego produktu do użytku konieczne jest jednak szczegółowe przebadanie go.

Jeszcze częściej wykonywane są badania opakowań i produktów non-food. Jako iż przedmioty te produkowane są z tworzyw sztucznych, niezwykle istotne jest to, by przed wprowadzeniem ich do obrotu handlowego mieć pewność, że są one w stu procentach bezpieczne dla konsumentów. Co ciekawe, w skład tego typu badań wchodzi także kontrola oraz weryfikacja informacji zamieszczonych na etykiecie, opakowaniu, instrukcji użytkowania czy innych załączonych do produktu dokumentach.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%