Zamknij
REKLAMA

Niezależność finansowa - 3 zalety, jakie oferuje faktoring

13:26, 02.11.2020 | materiały partnera

Często spotykaną praktyką w handlu czy usługach jest wystawianie faktur z odroczoną płatnością. Powoduje to, iż pieniądze za sprzedany towar czy wykonaną pracę pojawiają się na firmowym koncie dopiero po miesiącu, dwóch a nawet więcej (zależnie od ustalonego terminu zapłaty). Jest to rozwiązanie dość ryzykowne, powoduje bowiem zator w płatnościach, pogłębiony niekiedy poprzez opóźnienie lub nawet brak spłaty zobowiązań po upłynięciu terminu spłaty. Rozwiązaniem, z którego warto skorzystać, jest faktoring. Na czym on polega?

  1. Co to jest faktoring?

  2. Rodzaje faktoringu

  3. Niezależność finansowa

Co to jest faktoring?

Faktoring umożliwia uniezależnienie się klienta od wszelakich opóźnień w opłatach za towar lub usługi. W układzie klient-kontrahent pojawia się jeszcze jedna strona – faktor, który z jednej strony wypłaca w terminie wszystkie opłaty za faktury, a z drugiej – to na jego konto spłaca zobowiązania kontrahent. Dzięki temu płynność finansowa usługodawcy jest zachowana, poza tym ma on pewność, iż niezależnie od problemów kontrahenta zapłata za wykonane usługi w terminie trafi na konto. Ponieważ płatności za faktury przekazywane są przez faktora w dniu ich otrzymania, możliwy jest stały rozwój przedsiębiorstwa i regularne finansowanie nowych działań.

Rodzaje faktoringu

Wśród przedsiębiorców spotkać można dwa rodzaje faktoringu. W modelu wierzytelnościowym przedsiębiorca przekazuje faktorowi wszystkie faktury, za które w szybkim czasie otrzymuje gotówkę, a faktor oczekuje na spłatę zobowiązań przez kontrahentów. Inną odmianą jest faktoring odwrócony – to przedsiębiorca wskazuje faktorowi, z usług którego podmiotu gospodarczego chce skorzystać, wykorzystując ten model finansowania. Pozwala to na większy zakup usług lub towarów, a co za tym idzie – intensywniejszą działalność na rynku. Więcej o faktoringu można przeczytać na stronie Faktoria.

Niezależność finansowa

Co to jest niezależność finansowa? Trudno określić ją jednoznacznie. Można powiedzieć, iż jest to stan, w którym w pełni zaspokajane są nasze potrzeby przy wykorzystaniu gotówki – nie generujemy długów, a wręcz przeciwnie, można pozwolić sobie na regularny rozwój firmy. Jednym z rozwiązań, dzięki któremu własne przedsiębiorstwo będzie mogło działać i rozwijać się, a niezależność finansowa zostanie zachowana, jest faktoring. Uniezależnia nas on od opóźnionych płatności czy też braku zapłaty przez niesolidnych klientów, pozwalając na szybki i regularny dopływ środków pieniężnych, a co za tym idzie – możliwość ciągłego inwestowania w rozwój.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA