Zamknij
REKLAMA

Najlepsi polscy aktorzy wszech czasów. Ranking. Więcej filmografii na Pinbook.pl

12:15, 19.11.2020 | materiały partnera

Najlepsi polscy aktorzy

Polskie kino może pochwalić się wieloma niesamowitymi aktorami, których naprawdę warto docenić. Wybraliśmy trzech polskich aktorów, których szczególnie doceniamy za ich liczne i doskonale skrojone role. Niektórzy z nich wyróżniają się talentem komediowym, a jeszcze inni byli doskonali w dramatach, filmach akcji czy thrillerach. Poznajcie lepiej filmografie aktorów i koniecznie podzielcie się z nami swoimi opiniami na ich temat. A jakich polskich aktorów wy byście tutaj przedstawili?

Bogusław Linda

Niekwestionowany król polskiego kina. Należy od lat do ścisłej czołówki najlepszych polskich aktorów. Zadebiutował w sztuce „Zbrodnia i kara” w 1977 roku. Filmowy debiut miał trzy lata później w filmie „Gorączka”. Uwielbiamy „Kroll” z jego udziałem, a także „Przypadek” w reżyserii Kieślowskiego. Ale nie oszukujmy się - jego najbardziej kultową rolą jest ta w filmie „Psy”, gdzie wcielił się w postać Franza Mauera, który jest byłym funkcjonariuszem UB. Franz na początku lat 90. przechodzi weryfikację i podejmuje pracę w reaktywowanej policji. Wcześniej robił karierę dzięki związkowi z córką ministra, więc teraz szuka zupełnie innej drogi. Wkrótce zostaje skierowany do walki z organizacją przestępczą, której członkami okazują się dawni koledzy po fachu. Ale wszystko robi w „imię zasad”.

Marcin Dorociński

Jego umiejętność wcielenia się w każdą, absolutnie każdą rolę, jest dla nas zaskakująca. Świetnie gra zarówno w komediach romantycznych, jak i thrillerach. Nic nie jest mu obce. Zadebiutował w 1996 roku w filmie „Szamanka”. Najlepszą jego rolą, w naszej ocenie, jest jednak „Jack Strong”. Dorociński wciela się tutaj w rolę majora Ryszarda Kuklińskiego. Jest 1968 rok, a Kukliński właśnie przygotowuje plan manewrów wojskowych Układu Warszawskiego. Dowiaduje się, że Związek Radziecki planuje atak nuklearny na kraje NATO, który poskutkowałby kontratakiem Amerykanów na terytorium Polski. Kiedy dostaje awans, otrzymuje dostęp do tajnych dokumentów i podejmuje trudną i wieloletnią współpracę z CIA. Od tej pory ciąży na nim wielka odpowiedzialność, a każdy błąd może go słono kosztować.

Cezary Pazura

Na pewno najlepiej kojarzycie go z jego licznych kreacji komediowych. Nic dziwnego. Filmografia Cezarego Pazury jest pełna takich smaczków. Zadebiutował w filmie „Czarne Stopy”, ale prawdziwą popularność przyniosły mu takie filmy jak „Nic śmiesznego”, „Psy” czy Kariera Nikosia Dyzmy”. Najbardziej jednak podobał się nam, i pewnie wielu innym osobom, w „Kilerze”, gdzie wcielił się w rolę Jurka Kilera. W filmie widać jak zwykłego taksówkarza biorą z wielkiego, płatnego zabójcę. Nikt nie wierzy mu, że to tylko pomyłka. W końcu widzi, że ukrywanie prawdy przyniesie mu więcej korzyści, więc z pomocą dziennikarki Ewy opracowuje plan, dzięki któremu może się dorobić. Musi tylko dobrze udawać, że jest tym, za kogo go uważają.

Kogo jeszcze dodalibyście do naszego zestawienia?

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA