Zamknij
REKLAMA

Duży vs niewielki dom - porady aranżacyjne

15:33, 27.01.2021 | materiały partnera

Duży dom - dużo sprzątania

Nie ulega wątpliwości, że im większy dom, tym trudniej go posprzątać. Ścieranie kurzu, odkurzanie i mycie podłóg po prostu zajmuje więcej czasu, gdy masz więcej powierzchni do wyczyszczenia. Jednak dzięki sprytnym rozwiązaniom aranżacyjnym możesz oszczędzić sobie nieco wysiłku.

Jak? Weźmy choćby książki: większość ludzi ustawia książki na półkach, a następnie przeciera z kurzu tylko te części półek, które wystają, a raz na jakiś czas zbiera kurz także z wierzchu książek. Jednak proste szklane drzwiczki biblioteczki mogą sprawić, że na półkach i na książkach zbierać będzie się dużo mniej kurzu. Podobnie ma się sprawa z bibelotami - niektórzy ludzie lubią zbierać figurki, świeczniki czy dekoracyjną zastawę, która wygląda ładnie, póki nie obrośnie kurzem. Jednak proste wyeksponowanie jej w przeszklonej szafce albo szklanej gablocie oszczędzi nam mnóstwo sprzątania. To szczególnie cenne w przypadku dużego domu, jednak również w małym może przynieść zaskakująco pozytywne efekty.

Zasłony, firanki, rolety - co z oknami?

Zastanawiasz się co powiesić w oknach? A może nic nie wieszać? O tym ostatnim pomyśle powinieneś od razu zapomnieć. Okna bez firanek, zasłon czy choćby żaluzji lub rolet są nagie, chłodne i odstręczające. Nawet jeśli nie planujesz okna zasłaniać, bo znajduje się na przykład w kuchni, warto powiesić w nim coś w celu dekoracyjnym. Najbardziej rzucające się w oczy zasłony, które poza dekoracją mogą również służyć zaciemnianiu okien, mają tę wadę, że potrafią przytłoczyć okno. Duże, ciężkie zasłony przy niewielkim oknie nie wyglądają dobrze. Podobnie lekkie, krótkie firanki przy długim oknie ścienny po prostu zginą.

Ogólna zasada jest prosta - im mniej okien i im są mniejsze, tym mniej chcemy je zasłaniać. Dlatego w mniejszych, słabiej doświetlonych domach lepiej sprawdzą się lekkie firanki przesłaniające jedynie górną część okna. Jeśli chcemy mieć możliwość zasłonięcia okna, lepiej zainwestować w rolety, które można całkowicie zwinąć i odsłonić szybę. W ten sposób nie zablokujemy drogi jakże cennym światłu.

Dom na zewnątrz - taras w ogrodzie

W niewielkim domu również pomieszczenia będą niewielkie. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych po prostu nie da się uzyskać takiego wrażenia przestronności jak na kilkuset - nie łudź się, że w twoim salonie będzie tyle miejsce, co u wujka-milionera mieszkającego w willi. Można jednak sprawić, by salon wydawał się większy poprzez przyłączenia do niego tarasu na zewnątrz. Przeszklone drzwi balkonowe optycznie powiększą pomieszczenie, a latem i wiosną, kiedy swobodnie będzie można wychodzić na taras i spędzać czas na zewnątrz taras stanie się po prostu funkcjonalną częścią salonu. Można na nim postawić stolik i krzesła albo wynieść część dziecięcych zabawek, tym samym skłaniając dziecko do zabawy na zewnątrz.

Jeśli chciałbyś także i w swoim domu wybudować taras, sprawdź tarasy w salonie Dębowy Młyn, gdzie znajdziesz najróżniejsze opcje, od drewna naturalnego po kompozytowe, a także wskazówki aranżacji tarasów. Poza samym tarasem warto pomyśleć też o dachu osłaniającym ją od deszczu i o balustradzie, chroniącej przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%