Zamknij

Handicap w zakładach na piłkę nożną - dlaczego cieszy się taką popularnością?

12:26, 29.01.2021 Materiał partnera Aktualizacja: 12:58, 29.01.2021
Fot. shutterstock.com Fot. shutterstock.com

W wolnym tłumaczeniu, handicap oznacza pewne uprzywilejowanie, natomiast w zakładach bukmacherskich na piłkę nożną – służy on do wyrównania szans/kursów pomiędzy faworytem a underdogiem. W bukmacherce funkcjonuje kilka rodzajów handicapów i różnych modyfikacji, ale najpopularniejszy jest handicap europejski oraz handicap azjatycki.

Najlepszy bukmacher online – firma STS – ma w swojej ofercie mecze piłkarskie zarówno z handicapem europejskim, jak i azjatyckim. Handicapy pomagają graczowi zminimalizować bądź zwiększyć ryzyko związane z zaistnieniem konkretnego rozstrzygnięcia w meczu. W zależności od tego – czy typujący wybierze handicap dodatni albo ujemny – dynamicznie zmieniają się kursy na dany zakład. Handicapy mogą dotyczyć różnych zdarzeń boiskowych (np. rzutów rożnych, fauli itd.), jednak w niniejszym artykule skoncentrujemy się wyłącznie na handicapach bramkowych. Co jeszcze warto wiedzieć o podstawowych handicapach?

Czym dokładnie jest handicap na piłkę nożną?

Handicap bramkowy w piłce nożnej wyrażany jest w pewnej dodatniej bądź ujemnej wartości, którą uwzględnia się przy rzeczywistym dorobku bramkowym danej drużyny. Po dodaniu lub odjęciu określonej handicapem wartości goli od faktycznej liczby strzelonych bramek przez zespół – zmienia się wynik meczu, jaki bierze pod uwagę bukmacher przy rozliczaniu zakładu. Przykładowo, jeśli gracz wybrał handicap +1 na jakąś drużynę, to jeśli strzeli ona w meczu dwa gole, to przyjmuje się, że jej dorobek bramkowy wynosi trzy trafienia. Jeżeli wybrany zostanie handicap -2, to w przypadku, gdy ekipa zdobędzie tylko jednego gola – za faktyczny dorobek bramkowy drużyny, bukmacher uzna wartość -1. 

Jak łatwo jest się domyślić, dodatnie handicapy zwykle dotyczą teoretycznie słabszych zespołów, a ujemne handicapy przyporządkowuje się faworytom. Wybór zakładu na zwycięstwo danej drużyny z dodatnim handicapem – powoduje zmniejszenie kursu, zaś „zabranie goli” faworytowi (ujemny handicap) – automatycznie podnosi wartość kursu.

Handicap europejski – trzy opcje do wyboru

Handicap europejski operuje wartościami całkowitymi, czyli +1, +2, +3, -1, -2 itd. Takie rozwiązanie powoduje, że po uwzględnieniu handicapu, wynikiem meczu piłkarskiego może być zwycięstwo gospodarza, remis lub wygrana gości. W przypadku wybrania zakładu na zwycięstwo na faworyta z handicapem -1 – sprawia, że kiedy wygra on ostatecznie spotkanie np. 3-2 – to zakład rozliczony będzie jako przegrany. Uwzględniając wybrany handicap, liczy się bowiem wynik 2-2. Zakład byłby poprawny, gdyby typer obstawił rezultat remisowy. Jeśli natomiast gracz zastosował handicap na underdoga +2, to w razie np. bezbramkowego remisu – zakład uznany zostanie za wygrany, ponieważ zaliczony będzie wynik 2-0 dla skazywaną pierwotnie na pożarcie drużynę.

Handicap azjatycki, czyli typowanie bez remisu

Zasada dodawania/odejmowania pewnych wartości przy handicapie azjatyckim, jest podobna, jak przy wersji europejskiej. Różnica polega jednak na tym, że handicapy azjatyckie operują wartościami „połówkowymi”, np. +0,5, +1,5, -1,5, -2,5 itd. Taka wartość handicapu powoduje, że po jego uwzględnieniu – w meczu piłkarskim nie może paść remis, dlatego zakłady z handicapem azjatyckim dotyczą tylko zwycięstwa którejś z drużyn futbolowych.

Przykładowo, w meczu Liverpool – Manchester United wybrano handicap +1,5 na wygraną „Czerwonych Diabłów”. W przypadku zwycięstwa Liverpoolu 1-0, zakład zostanie rozliczony jako poprawny, ponieważ faktyczny rezultat z handicapem to 1-1,5.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%