Zamknij

Kupujesz używany pojazd? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę

08:59, 17.02.2021 Materiał partnera Aktualizacja: 09:02, 17.02.2021

Rynek pojazdów używanych rozwija się niezwykle prężnie i oferuje ogromne możliwości zakupowe. Jednak choć stwarza on warunki do nabywania samochodów (i nie tylko) w niskich cenach, jednocześnie rodzi też pewne ryzyko dla kupujących. Przedstawiamy podstawowe informacje, którymi warto kierować się podczas zakupu używanego pojazdu.

Szeroka oferta dla każdego nabywcy

Podkreślamy, że o ile rynek pojazdów używanych kojarzy się przede wszystkim z samochodami osobowymi, ciężarowymi oraz motocyklami, dotyczy on także innych maszyn. W Polsce na szeroką skalę prowadzony jest handel używanymi maszynami rolniczymi, przyczepami, czy maszynami budowlanymi, takimi jak np. koparki oraz podnośniki teleskopowe.

Stan techniczny pojazdu – zmora kupujących

Głównym problemem każdej osoby kupującej pojazd używany jest stan techniczny oferowanych egzemplarzy. Niestety sprzedawcy wciąż maskują ewentualne usterki, jak i fałszują realny przebieg oferowanych przez siebie produktów. Bardzo trudno jest się przed tym uchronić, szczególnie nie posiadając fachowej wiedzy z zakresu motoryzacji.

Przede wszystkim – sprawdzenie u niezależnego diagnosty

Od razu zaznaczamy, że nie jest możliwe wykrycie wszelkiego rodzaju potencjalnych usterek w oferowanym pojeździe. Trudno jest np. ocenić stan silnika, bowiem wymagałoby to jego rozkręcenia. Ponadto zalecamy ostrożność w doborze diagnosty: sprzedawcy bardzo często proponują konkretny zakład diagnostyczny, jednak lepszym wyborem będzie niezależny fachowiec, który zagwarantuje obiektywną opinię o pojeździe.

W ten sposób dokładnie oceniony zostanie układ kierowniczy oraz hamulcowy danego samochodu. Diagnosta sprawdzi również podwozie, kabinę auta, czy działanie innych układów. Zdecydowanie warto też podłączyć pojazd do komputera w celu zweryfikowania ewentualnych błędów zgłaszanych przez czujniki. Polecamy także skorzystanie z miernika lakieru, który pomoże w wykryciu kolizji, w jakich brał udział badany egzemplarz.

Historia samochodu – jak ją sprawdzić?

Uczulamy, że sprawdzenie historii auta nie zawsze jest w pełni możliwe. Pod tym względem najpewniejsze będzie poszukiwanie pojazdu wprowadzonego do ruchu na terenie Polski. Dzięki temu w bazie CEPIK diagnosta będzie mógł sprawdzić jego przebieg, który corocznie jest odnotowywany podczas okresowej kontroli. Natomiast w karcie pojazdu zawsze znajdzie się liczba dotychczasowych właścicieli samochodu.

Warto również zdecydować się na auto z regularnie uzupełnianą książką serwisową, która w pełni zobrazuje jego sposób eksploatacji. Dobrym wyborem może być skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się zarówno oceną stanu technicznego auta, jak i badaniem jego przeszłości. Dzięki temu otrzymasz wiarygodną rekomendację na temat całościowego stanu samochodu.

Komplet dokumentów – zawsze o niego zadbaj

Kupiony pojazd należy zarejestrować we właściwym starostwie powiatowym, co wymaga szeregu dokumentów. Podczas zakupu należy dopilnować, by sprzedawca wszystkie je przekazał. W przypadku zakupu pojazdu zarejestrowanego na terenie polski konieczne jest posiadanie takich dokumentów, jak:

  • Dowód rejestracyjny,
  • Karta pojazdu (jeśli była wydana),
  • Dowód nabycia (umowa sprzedaży, faktura, umowa darowizny, itp.),
  • Tablice rejestracyjne.

Nieco inaczej wygląda rejestracja pojazdu, który ostatnio zarejestrowany był za granicą. Wówczas konieczne są następujące dokumenty:

  • Dowód rejestracyjny,
  • Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego,
  • Dowód zakupu (faktura, umowa sprzedaży),
  • Tłumaczenie dowodu zakupu, jeśli transakcja nastąpiła za granicą,
  • Dokument potwierdzający opłatę podatku akcyzowego (jeśli pojazd sprowadzono z krajów Unii Europejskiej),
  • Potwierdzenie odprawy celnej (dla pojazdów sprowadzanych spoza UE),
  • Badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu,
  • Tablice rejestracyjne (jeśli są dostępne).

Zawsze zachowaj ostrożność

Bez względu na rodzaj kupowanego pojazdu, zawsze warto zachować rozwagę. O ile dość łatwo sprawdzić ogólny stan techniczny samochodu osobowego, tak już dokonanie takiej oceny może być nieco trudniejsze w przypadkach bardziej skomplikowanych maszyn, takich jak ciężarówka, koparka, czy podnośnik teleskopowy. Polecamy przy tym skorzystanie z usług niezależnej firmy, która dokona obiektywnej oceny wybranego egzemplarza.

Zobacz ofertę używanych maszyn na stronie https://www.otomotoprofi.pl/.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%