Zamknij
REKLAMA

Odbiór domu - samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

08:49, 02.03.2021 | materiały partnera

Zakup domu od dewelopera pozwala na ominięcie żmudnego, męczącego i stresującego etapu budowy. Formalności związane z zakupem działki, planem budowy, materiałami budowlanymi, współpracą z podwykonawcami – wszystko to należy do obowiązków dewelopera. Jedynym – chociaż niezwykle istotnym! – elementem angażującym przyszłego właściciela domu jest odbiór budynku. Całe szczęście, nie ma obowiązku, aby przeprowadzać go samodzielnie.

Na czym polega odbiór techniczny domu?

Najprościej ujmując, odbiór domu to sprawdzenie stanu, w jakim znajduje się nieruchomość. Przyszły właściciel ma wówczas możliwość, by zweryfikować pracę dewelopera, ocenić, czy dom spełnia kryteria wynikające z umowy, prawa budowlanego oraz ze sztuki budowlanej.

Podczas odbioru domu możliwe jest wskazanie elementów, które wymagają wymiany lub naprawy. Podpisanie protokołu odbioru technicznego równoznaczne jest zaś z zaakceptowaniem stanu domu – z tego względu nie należy do odbioru technicznego podchodzić lekkomyślnie czy niedbale. To bardzo ważny element procesu budowy, który może zaważyć na satysfakcji z kupna nieruchomości.

Odbiór mieszkania – jak zrobić to samemu?

Do odbioru technicznego domu można przygotować się samodzielnie lub z pomocą zaufanych znajomych – zwłaszcza jeżeli posiadają oni wiedzę na temat budownictwa, prawa budowlanego, instalacji czy wykańczania budynków. Niestety, zdobycie chociażby minimum wymaganej wiedzy, będzie wymagało sporego zaangażowania i… jeszcze więcej czasu.

Przyszły lokator, który zdecyduj się na samodzielny odbiór domu, powinien być w stanie ocenić m.in.:

  • Czy rozmieszczenie pomieszczeń i metraż są zgodne z planem domu?
  • Czy ściany posiadają odpowiednią grubość?
  • Czy zachowane zostały odpowiednie płaszczyzny i kąty?
  • Czy jakość wykonania wylewki jest odpowiednia?
  • Jaką jakość mają wykorzystane materiały budowlane?
  • Czy elementy instalacji wodnej, elektrycznej, gazowej zostały prawidłowo zainstalowane i czy działają poprawnie?
  • Czy marki i modele poszczególnych elementów wyposażenia są zgodne z założeniami?
  • Czy drzwi i okna zostały zamocowane w odpowiedni sposób?
  • Czy elementy na zewnątrz budynku (ogrodzenie, brama garażowa, kostka brukowa) wykonane zostały w sposób niebudzący wątpliwości?
  • Czy dach nie posiada ubytków lub uszkodzeń?

Powyższe kwestie powinny zostać zweryfikowane w oparciu o przepisy prawa budowlanego oraz informacje zawarte w dokumentacji związanej z budynkiem (rzuty projektowe, standard wykończenia, itd.).

Odbiór techniczny domu ze specjalistą

Nabywca, który chce przeprowadzić odbiór techniczny w sposób rzetelny i profesjonalny, a przy tym oszczędzić czas i nerwy, może skorzystać z usług firmy, zajmującej się odbiorem domów. Specjalista może zaoferować klientowi nie tylko swoją wiedzę, ale także wieloletnie doświadczenie, które pozwala dostrzegać usterki i niedociągnięcia niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Co więcej, profesjonalista przeprowadzający odbiór domu, wykorzystuje w swojej pracy specjalistyczne narzędzia, jak np. kamera termowizyjna, umożliwiająca wykrycie zawilgoceń czy mostków cieplnych.

Samodzielny odbiór domu jest możliwy, chociaż niezwykle trudny, a często również… nieopłacalny. Niestety, zdarza się, że podczas amatorskich oględzin domu niezauważone zostają wady, które na późniejszym etapie nabywca zmuszony jest naprawić na własną rękę.

Profesjonalne usługi odbioru domu realizowane są przez firmę: https://odbiorymieszkan.info/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%