Zamknij
REKLAMA

Bank odmówił kredytu - z jakiego powodu i co robić w takiej sytuacji?

10:10, 26.04.2021 | materiały partnera

Odmowa przyznania kredytu to nieprzyjemna sytuacja, która zdarza się stosunkowo często. Może ona mieć miejsce nawet w przypadku, kiedy byliśmy niemal pewni, że nasz wniosek zostanie zaakceptowany, bowiem nie zawsze da się prawidłowo przewidzieć decyzję banku.

Banki odmawiają potencjalnym klientom z wielu różnorodnych przyczyn, które dokładnie omówimy poniżej. Odpowiemy również na pytanie, co robić w przypadku otrzymania odmowy, aby ostatecznie uzyskać pożądany kredyt.

W jakim przypadku bank może odmówić przyznania kredytu?

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn odmowy przyznania kredytu jest zbyt niska zdolność kredytowa. Każdy bank stosuje do jej obliczania własny algorytm, natomiast brane są pod uwagę w dużej mierze te same czynniki, takie jak wysokość wynagrodzenia, ilość i wysokość aktualnych długów, forma zatrudnienia i koszty utrzymania.

Zbyt niska zdolność kredytowa jest dla banku sygnałem, że dana osoba może mieć problem z terminową spłatą raty i w związku z tym udzielenie jej kredytu mogłoby się wiązać ze sporym ryzykiem.

Na stronach internetowych wielu banków znajdziemy kalkulatory zdolności kredytowej, ale mają one charaktery poglądowy. To, że taki kalkulator pokaże, że posiadamy wystarczającą zdolność kredytową, niekoniecznie oznacza, że ostatecznie takiego samego zdania będzie bank, kiedy już złożymy wniosek.

Jeśli chcemy, aby nasza zdolność kredytowa była oszacowana bardziej precyzyjnie, możemy zgłosić się do dobrego pośrednika kredytowego, takiego jak Spłata Kredytów. Dokładnie zapozna się on z naszą sytuacją i wyliczy zdolność kredytową.

Wśród innych często spotykanych przyczyn odrzucenia wniosku kredytowego można wymienić negatywną historię kredytową, a więc to, że potencjalny klient swoje dotychczasowe lub już spłacone zobowiązania regulował z opóźnieniem. Może się także zdarzyć, że bank odrzuci wniosek, ponieważ wykryje niepoprawne jego wypełnienie lub niedołączenie do niego wszystkich wymaganych dokumentów.

Co robić, kiedy bank odmówi przyznania kredytu?

W sytuacji, kiedy bank odmówi nam przyznania kredytu, nie powinniśmy od razu się poddawać. Złożenie kilku czy kilkunastu wniosków do innych banków też nie będzie najlepszym wyjściem, ponieważ kolejne odmowy mogą jeszcze bardziej pogorszyć naszą sytuację.

Najlepsze wyjście to zwrócenie się do wykwalifikowanego eksperta kredytowego, czyli na przykład do pośredników ze Spłata Kredytów. Jak wspomniano powyżej, dokładnie przeanalizują oni nasze finanse, a następnie na tej podstawie ustalą, gdzie szanse na otrzymanie kredytu będą największe, a warunki – najkorzystniejsze.

Każdy bank może przyjąć inne warunki wobec kredytobiorców, w związku z czym odmowa w jednej instytucji finansowej nie oznacza, że nie możemy otrzymać pozytywnej decyzji kredytowej w żadnej innej. Dzięki wiedzy i doświadczeniu dobrego pośrednika możemy oszczędzić swoje nerwy i czas spędzony na poszukiwaniu właściwej oferty kredytu, więc z pewnością jest to rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić. Szczególnie w przypadku, kiedy zależy nam na czasie.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%