Zamknij
REKLAMA

Adwokat kościelny w Świeciu

19:00, 27.04.2021 | materiał partnera
Skomentuj

Jesteś rozwodnikiem w rozumieniu cywilno-prawnym? Zastanawiasz się, czy masz podstawy do tego, aby unieważnić swoje małżeństwo kościelne? Brakuje Ci znajomości prawa kanonicznego i/lub nie wiesz jak zabrać się za przygotowanie skargi powodowej do właściwego sądu kościelnego? Wiesz o tym, że potrzebny Ci adwokat kościelny, ale nie wiesz jak go znaleźć? Ten artykuł jest zatem dla Ciebie!

Konsultacja przedprocesowa

Jedną z fundamentalnych czynności, jakie należy podjąć przygotowując się do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, jest odbycie szczerej rozmowy z osobą, która doskonale zna prawo kanoniczne i specjalizuje się w procesach dotyczących sakramentu małżeństwa toczących się przed sądami kościelnymi w Polsce. Osobą właściwą do odbycia konsultacji przedprocesowej jest adwokat kościelny.

Adwokat kościelny (również prawnik kanonista, adwokat prawa kościelnego i prawnik kościelny) to osoba, która jednocześnie:

 • ukończyła studia z zakresu prawa kanonicznego i tym samym może tytułować się licencjatem kościelnym,
 • jest katolikiem,
 • cieszy się „nienaruszoną sławą”.

Ze względu na specyfikę procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego, konsultacja przedprocesowa może być odbyta z dowolnym adwokatem kościelnym (nie musi to być prawnik kanonista którego kancelaria kanoniczna ma siedzibę np. w Świeciu).

Rezultatem rzetelnie przeprowadzonej konsultacji przedprocesowej jest informacja zwrotna na temat podstaw prawa kanonicznego umożliwiających opracowanie skargi powodowej, tj. dokumentu na wzór cywilnego pozwu rozwodowego, lub braku takowych podstaw.

Skarga powodowa skierowana do właściwego Sądu Kościelnego

Drugim etapem działań jest opracowanie skargi powodowej. Powinna zawierać konkretny przepis prawa kanonicznego umożliwiający podjęcie przez sąd kościelny kolejnych kroków. Skarga powodowa powinna być skierowana również do właściwego sądu kościelnego.

Sądem kościelnym właściwym dla rozpatrywania spraw:

 • osób, które zawarły związek małżeński w kościele zlokalizowanym w Świeciu, tj. na terenie Diecezji Pelplińskiej,
 • stron, z który co najmniej jedna zamieszkuje obszar Diecezji Pelplińskiej,
 • w którym większość dowodów znajduje się na terenie Diecezji Pelplińskiej,

jest Sąd Biskupi Diecezji Pelplińskiej.

Chcąc uzyskać tzw. rozwód kościelny (a właściwie: unieważnienie małżeństwa kościelnego), koniecznym jest zatem opracowanie w odpowiedni sposób skargi powodowej. Jest to pierwszy, najważniejszy dokument, którego przygotowaniem powinien zająć się doświadczony adwokat kościelny.

Na jego podstawie bowiem sąd kościelny decyduje, czy są podstawy do tego, aby wszcząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Proces stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Większość procesu toczącego się przed sądem kościelnym ma charakter korespondencyjny. Wyjątek stanowi etap przesłuchań, w których strony i ich świadkowie zobowiązani są osobiście stawić się w sali przesłuchań.

Rolą adwokata kościelnego jest zatem nie tylko odpowiednie przygotowanie strony i jej świadków do przesłuchania, ale również i reprezentowanie strony na każdym etapie procesu. Adwokat prawa kościelnego, w porozumieniu ze stroną, odpowiada na każdą otrzymaną korespondencję od sędziów sądu kościelnego. Pilnuje przy tym wyznaczonych terminów oraz dba o właściwe argumentowanie powodów, dla których zawarte przez strony małżeństwo powinno zostać unieważnione.

Pomoc adwokata kościelnego w procesie stwierdzenia nieważności małżeństwa przed sądem kościelnym jest nie do przecenienia. Praktyka pokazuje, że korzystanie z usług procesjonalnego adwokata kościelnego częstokroć przekłada się szybsze doprowadzenie sprawy do finału i uzyskanie orzeczenia na korzyść reprezentowanej strony.

Adwokat kościelny w Świeciu - jak go znaleźć?

Adwokata kościelnego w Świeciu można szukać zarówno:

 • podpytując znajomych, którzy korzystali z zewnętrznej pomocy podczas własnych rozpraw toczących się przed sądem kościelnym,
 • wpisując w wyszukiwarce frazę: „adwokat kościelny Świecie”,
 • korzystając z usług kancelarii prawa kanonicznego prowadzonej przez doświadczonego adwokata kościelnego.

Zgodnie z tym, co zostało wskazane powyżej, proces unieważnienia małżeństwa kościelnego ma charakter korespondencyjny. W związku z tym można skorzystać z usług doświadczonych adwokatów kościelnych spoza swojego miejsca zamieszkania.

Wśród najczęściej polecanych, doświadczonych kancelarii prawa kanonicznego w Polsce, wskazuje się m.in. kancelarię prowadzoną przez adwokata kościelnego Magdalenę Wojdała.

Można skontaktować się z nią poprzez:

 • telefon komórkowy: 515 293 236
 • e-mail: [email protected]
 • formularz na stronie: www.kancelariawojdala.pl
 • komunikatory internetowe: Skype, Viber, Zoom, WhatsApp i inne
 • osobiste spotkanie w godzinach pracy kancelarii kanonistycznej (po wcześniejszym ustaleniu terminu).
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%