Zamknij

Rodzaje świateł w samochodzie - jaką pełnią funkcję?

15:09, 04.05.2021 Materiał partnera Aktualizacja: 15:11, 04.05.2021

Światła w samochodzie pełnią niezwykle ważną funkcję. Ich rodzaj powinien być dostosowany do aktualnie panujących na drodze warunków.

Możemy wyróżnić kilka typów świateł w samochodzie. Pomagają one w poprawie widoczności, a niektóre z nich umożliwiają sygnalizowanie wybranych manewrów. Prawidłowe używanie oświetlenia samochodowego ułatwia jazdę oraz wpływa na komunikację pomiędzy kierującymi.

Światła do jazdy dziennej

Jakie światła do jazdy dziennej? Do jazdy w ciągu dnia przy dobrych warunkach atmosferycznych teoretycznie wystarcza oświetlenie występujące właśnie pod taką nazwą - światła do jazdy dziennej. Występują one w większości nowych samochodów oraz włączają się automatycznie po odpaleniu silnika. Najczęściej lampy wyposażone są w diody LED, co znacznie przekłada się na aspekt oszczędnościowy. Jednakże w niektórych krajach, w tym w Polsce, wprowadzony został obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę. Nie dotyczy on wcześniej wspomnianych modeli aut wyposażonych w światła do jazdy dziennej. Należy pamiętać o wyłączaniu ich w czasie postoju, aby nie wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu.

Światła przeciwmgłowe

Wyróżniamy światła przeciwmgłowe zarówno przednie (o barwie białej lub żółtej), jak i tylne (w kolorze czerwonym), z czego pierwsze z nich nie są obowiązkowe i nie każdy samochód jest w nie wyposażony. Ich nazwa może być myląca, nie wykorzystuje się ich bowiem tylko w przypadku występowania osadu atmosferycznego w postaci mgły, ale także innych zjawisk pogodowych zaburzających widoczność danego pojazdu pozostałym uczestnikom ruchu. Zalicza się do nich m.in. obfite opady deszczu bądź śniegu, a także zanieczyszczenie powietrza spowodowane kurzem, pyłami lub dymem. Przepisy mówią o stosowaniu świateł przeciwmgłowych w momencie, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m. 

Światła drogowe

Powszechnie nazywa się je ,,długimi". Przeznaczone są do oświetlania drogi w nocy lub gdy światła mijania są niewystarczające. Trzeba jednak uważać, by nie oślepić kierujących nadjeżdżających z naprzeciwka i wyłączać ten rodzaj oświetlenia przy wykonywaniu manewru wymijania.

Światła pozycyjne

Światła te umiejscowione są zarówno z przodu pojazdu, gdzie występują w kolorze białym, jak i z tyłu, gdzie z kolei przyjmują barwę czerwoną. Przeznaczone są do używania w przypadku ograniczonej widoczności samochodu w czasie postoju, informują na przykład o położeniu auta po zapadnięciu zmroku. Włącza się je również w przypadku gdy pojazd, który uległ awarii i zatrzymał się na drodze, nie posiada świateł awaryjnych.

Światła hamowania ,,stop"

Ten rodzaj świateł załącza się automatycznie po naciśnięciu stopą na pedał hamulca. Ma on na celu ostrzegać innych uczestników ruchu o możliwej nagłej zmianie prędkości. Światła te umieszczone są z tyłu pojazdu i posiadają kolor czerwony.

Światła cofania

Jest to także typ świateł włączających się automatycznie po wykonaniu konkretnej czynności. W tym przypadku jest to wrzucenie biegu wstecznego. Ma barwę białą i występuje pojedynczo. Jego zadaniem jest ostrzeganie znajdujących się w pobliżu kierujących o wykonywaniu manewru cofania.

Kierunkowskazy

Występują w największej liczbie pośród wszystkich rodzajów świateł. Samochód posiada ich aż 6 (po dwa z przodu i z tyłu oraz jeden na każdym boku). Nic dziwnego, gdyż pełnią one jedną z ważniejszych funkcji - sygnalizują zmianę kierunku jazdy, np. skręt, wyprzedzanie lub zmianę pasa ruchu. Są to światła barwy pomarańczowej.

Światła awaryjne

Włącza się je w sposób odmienny niż pozostałe światła - do tego celu służy przycisk z symbolem czerwonego trójkąta. Działają nawet przy wyłączonym silniku, gdyż są przeznaczone do sygnalizowania postoju pojazdu, który uległ awarii lub wypadkowi.

Jak widać, rodzajów świateł w samochodzie jest naprawdę wiele, a to jeszcze nie wszystkie z nich. Przykładowo, dla uzyskania korzystnego efektu wizualnego można zaopatrzyć się w światła obrysowe. Światła odblaskowe natomiast zwiększają widoczność auta po oświetleniu go przez inny pojazd. Używanie odpowiedniego oświetlenia w stosunku do warunków atmosferycznych oraz sytuacji na drodze znacznie zwiększa bezpieczeństwo i poprawia komfort jazdy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%