Zamknij

Masz bóle głowy? Zrób badanie rezonansem magnetycznym

01:08, 05.05.2021 Materiał partnera Aktualizacja: 01:12, 05.05.2021

Rezonans magnetyczny od lat, pomaga lekarzom w dokładnym diagnozowaniu nawet najmniejszych zmian w organizmie pacjenta. Niekiedy poważne choroby nie dają jednoznacznych objawów. Wówczas konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Sprawdź kiedy należy zgłosić się do pracowni rezonansu i jak wygląda badanie.

Rezonans nie taki straszny


                                                       Nowoczesna diagnostyka rezonansem magnetycznym RTG Toruń

Niektórzy pacjenci, otrzymujący skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym, obawiają się dyskomfortu i zagrożenia dla własnego zdrowia. Przez lata bowiem na temat rezonansu narosło wiele mitów, które skutecznie odstraszają pacjentów. Ludzie boją się ciemnego tunelu, w którym przeraźliwy hałas ich ogłuszy. Niektórzy wierzą, że badanie MR może mieć negatywny wpływ np. na płodność. Warto wiedzieć, że rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieniowania, magnetyczne właściwości cząsteczek wody w organizmie człowieka. Fale radiowe są odbierane przez czujniki, następnie są one przetwarzane, a ostatecznie dają przekrój badanej części ciała. Rezonans jest całkowicie bezpieczny, a w trakcie badania pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Nowoczesne pracownie wyposażone są w sprzęty o najwyżej jakości, które zapewniają nie tylko dokładną diagnostykę, ale także bezpieczeństwo. Ciemny i głośny tunel, okazuje się nie taki straszny. Przede wszystkim, wcale nie jest w nim ciemno. Jeżeli chodzi o hałas, to rzeczywiście cewki umieszczone w rezonansie wydają dość głośny dźwięk. Jednak pacjenci dostają słuchawki, które skutecznie wyciszają cały proces badania. Długość jego trwania jest uzależnione od części ciała, którą badamy.

Rezonans głowy

Tykająca bomba, tak potocznie określa się tętniaka. Jest to patologiczna zmiana w tętniący, która wypełniona jest krwią. Nie leczony tętniak może ulec pęknięciu, a to z kolei może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Szczególnie niebezpieczne są tętniaki umiejscowione w głowie. Najlepszym sposobem na zlokalizowanie zmiany w tętnicach głowy jest wykonanie angio rezonansu, które pozwala lekarzowi zbadać przepływ krwi w naczyniach tętniczych i żylnych citomed.pl. Badanie głowy trwa ok.60 minut.

Dla porównania rezonans kręgosłupa trwa do 30 minut. Pamiętajmy, że zlokalizowany tętniak może podlegać leczeniu. Świadomość tak poważnych zmian w głowie, pozwoli także zastosować odpowiednią profilaktykę, która pomoże zapobiec pęknięciu tętniaka. Jeżeli cierpisz na nawracające bóle głowy, cierpisz na sztywność karku, męczą Cię nudności, koniecznie zgłoś się do neurologa. Specjalista z pewnością skieruje Cię na rezonans magnetyczny. Można go wykonać w ramach NFZ. Czas oczekiwania na badanie różni się ze względu na miasto. Niekiedy na rezonans trzeba czekać nawet rok. W przypadku podejrzenia tak poważnych chorób jak tętniak warto rozważyć wykonanie badania w prywatnej pracowni. Dzięki temu szybciej będziemy mogli podjąć ewentualne konieczne leczenie. W niektórych przypadkach czas jest na wagę złota. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych sygnałów, jakie wysyła nam nasz organizm. Konsultujmy wszystko, co nas niepokoi ze specjalistą i stosujemy się do zaleceń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%