Zamknij
REKLAMA

Najciekawsze filmy o kosmosie

07:41, 10.06.2021 | Materiał partnera

Cały czas staramy się odkrywać nowe rzeczy. Dla jednych może to być kolejna gra typu Mucha Mayana, dla innych zaś nauka, podbój kosmosu. Od samego początku marzyliśmy o tym, aby sięgnąć gwiazd. XX wiek upłynął nam pod znakiem pierwszych misji kosmicznych, lądowania na Księżycu, wysyłania sond na inne planety. Same kosmiczne przygody stały się także ciekawym tematem dla kina. Stworzono zarówno sporo historycznych produkcji, jak i z gatunku science fiction. Postanowiliśmy zatem stworzyć naszą listę kosmicznych tytułów.

Pierwszy człowiek

First Man to film z 2018 roku, za który odpowiada twórca la la land, Damien Chazelle. Opowiada on nam historię Neila Armstronga, czyli człowieka, który jako pierwszy postawił stopę na Księżycu. W filmie możemy oglądać początki jego kariery: pierwsze loty eksperymentalnymi samolotami, szkolenie w NASA, misje kosmiczne, jak i samo lądowanie na Srebrnym Globie. W międzyczasie możemy być świadkami jego dramatów: śmierci dziecka, kolegów z zespołu. Ukoronowaniem filmu jest samo spektakularne lądowanie, gdzie można wręcz poczuć się niczym członek misji Apollo 11.

Grawitacja

Grawitacja to z kolei film science fiction, który jednak pokazuje sytuację, do jakiej może kiedyś dojść w przestrzeni kosmicznej. Dwoje astronautów dokonuje rutynowej naprawy satelity. Nieoczekiwanie dochodzi do zniszczenia rosyjskiego odpowiednika, a jego nabierające prędkości szczątki niszczą wahadłowiec. Ryan Stone i Matt Kowalski muszą teraz walczyć o życie, gdzie nie tylko z każdą minutą tracą tlen, lecz zbliża się kolejne uderzenie kosmicznych śmieci. Grawitacja to znakomity pod względem wizualnym film, w którym to można poczuć się niczym w przestrzeni kosmicznej, w jej ogromie czy klaustrofobicznym klimacie.

Apollo 13

Film w reżyserii Rona Howarda przedstawia nam prawdziwe wydarzenia, do jakich doszło na pokładzie statku Apollo 13. Była to w 1970 roku kolejna misja na Księżyc. W czasie przelotu doszło jednak do poważnej awarii i wybuchu, który uszkodził systemy podtrzymywania życia. Załoga teraz wraz z naukowcami NASA musi znaleźć sposób na prowizoryczną naprawę oraz powrót na Ziemię. To właśnie z tej misji pochodzi słynny do dziś cytat: Houston, We have a problem. W filmie występują Tom Hanks, Kevin Bacon, Ed Harris, Gary Sinise.

2001: A Space Odyssey

Odyseja Kosmiczna to jedno z najważniejszych dzieł w historii kina, które powstało w 1968 roku. Zasłynęło nie tylko samą historią, lecz także i nowatorskimi na tamte czasy efektami specjalnymi. W filmie mamy do czynienia z 3 opowieściami w różnych okresach historycznych. Nas jednak najbardziej interesuje przyszłość, gdzie przedstawiono kolonizację kosmosu. Podczas jednej z misji załoga statku kosmicznego znajduje się w niebezpieczeństwie z powodu wadliwie działającego komputera pokładowego - HAL 9000.

Moon

Moon to w zasadzie teatr jednego aktora. W filmie z 2009 roku pierwsze skrzypce gra bowiem Sam Rockwell. Jako Sam Bell od 3 lat samotnie pracuje na Księżycu obsługując maszyny wydobywcze. Pewnego dnia dochodzi jednak do wypadku, a nasz bohater odkrywa, że nie jest sam na stacji. Wkrótce czeka go jeszcze kilka innych szokujących odkryć, które zaburzą jego dotychczasowe spojrzenie na misję.

Marsjanin

Marsjanin to ekranizacja powieści Andy'ego Weira. Przenosimy się tutaj do 2035 roku. Odbywa się właśnie kolejna misja marsjańska Ares 3. Jej 6 członków ma niebawem wrócić na Ziemię. Niestety dochodzi do potężnej burzy, w czasie której Mark Watney zostaje uderzony przez antenę i oddzielony od kolegów. Ci opuszczają Marsa, myśląc, że ich ten nie żyje. Tymczasem na drugi dzień okazuje się, że Mark cudem przeżył. Musi jednak przetrwać samotnie w bazie, gdzie nie pozostało mu zbyt wiele zapasów. Ponadto musi znaleźć sposób na komunikację z NASA.

Na naszej liście możemy również umieścić takie dzieła jak: Interstellar, W stronę słońca, Alien, Solaris, Star Trek, Kontakt, As Astra.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%