Zamknij
REKLAMA

Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

09:05, 10.06.2021 | materiały partnera

Wiele osób nie decyduje się na soczewki kontaktowe, ponieważ obawia się ich zakładania i zdejmowania. Okazuje się jednak, że nie jest to trudne. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Zobacz, jak zdejmować soczewki kontaktowe.

Prawidłowe zdejmowanie soczewek

W większości przypadków szkła kontaktowe należy zdejmować na noc. Również soczewki Air Optix przeznaczone do elastycznego lub ciągłego noszenia niekiedy wymagają ściągnięcia lub wymiany. Trzeba wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo, aby proces przebiegał sprawnie i był higieniczny, a tym samym w pełni bezpieczny.

Przed zdjęciem soczewek trzeba umyć ręce. Następnie stanąć przed lusterkiem i powoli zbliżyć palec wskazujący do otwartego oka. Kolejnym krokiem jest dotknięcie dolnej krawędzi soczewki, zsunięcie jej i chwycenie przy pomocy palca wskazującego i kciuka. W razie potrzeby można wcześniej zakropić oko kroplami nawilżającymi. Na koniec należy dokładnie wyczyścić soczewki płynem i schować do szczelnego pojemnika. Przy zdejmowaniu soczewek nie należy się spieszyć.

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe należy odpowiednio pielęgnować i przechowywać. Dzięki temu nie tylko są one czyste, ale zmniejsza się także ryzyko podrażnienia lub infekcji gałki ocznej. Zachowanie należytej higieny jest najważniejszym elementem profilaktyki.

Soczewki kontaktowe Air Optix trzeba przechowywać w specjalnym pojemniku. Każde szkło kontaktowe ma swoją oddzielną przegródkę. Jest ona wypełniona płynem i szczelnie zamykana. Pojemnik musi być codziennie czyszczony płynem do soczewek. Należy także regularnie go wymieniać.

Ważny jest także odpowiedni płyn do soczewek kontaktowych. Nie można ich czyścić przy pomocy zwykłej wody. Dobry preparat usuwa wszelkie zanieczyszczenia (m.in. kurz), drobnoustroje, a także zabezpieczają materiał, z którego wykonane są soczewki. Dzięki temu można je bezpiecznie stosować przez cały okres, na które są przeznaczone.

Jak zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom podczas noszenia soczewek?

W czasie noszenia soczewek kontaktowych mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej zgłaszane są zaczerwienienie oczu oraz ich nadmierna suchość. Są na nie narażone przede wszystkim te osoby, które długo pracują przy komputerze. Aby im zapobiegać należy robić regularne przerwy od wpatrywania się w ekran, unikanie stosowania klimatyzacji lub ogrzewania przez cały czas oraz stosowanie kropli nawilżających. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja soczewek oraz higiena podczas ich zakładania i zdejmowania.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%