Zamknij

Z czego powinna się składać dieta kota?

13:43, 08.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:43, 08.07.2021

By nasze mruczki mogły się cieszyć dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem, to koniecznie musimy dbać o ich właściwe żywienie. Niektórzy właściciele kotów decydują się na podawanie im domowego jedzenia, a inni kupują gotowe karmy. Która z tych opcji jest najlepsza? Co powinno znaleźć się w diecie kota? Dowiedz się!

Domowe jedzenie dla kotów - tak czy nie?

Opiekunowie kotów nierzadko decydują się na podawanie im domowego jedzenia. W takim wypadku można mieć pełną kontrolę nad żywieniem kota, bowiem samodzielnie je przygotowujemy z konkretnych składników. Zdaniem wielu taka forma żywienia jest również dużo tańsza. To dość duże zalety, jednak, czy faktycznie podawanie kotom domowego jedzenia jest dobre?

Okazuje się, że nie do końca. Wbrew pozorom gotowanie posiłków dla kota nie zawsze jest opłacalne. Dużo ważniejsze jednak jest to, że podczas przygotowywania takich dań nie do końca wiemy, jaki jest skład surowców, z których się składają. Nie do końca wiemy również, jakie zmiany zachodzą podczas obróbki termicznej. Bardzo często okazuje się, że kotom żywionym domowym jedzenie brakuje wielu cennych witamin i minerałów, zatem trzeba je uzupełniać, podając zwierzakowi suplementy diety. Dochodzą więc do tego dodatkowe koszta. Reasumując, ten sposób żywienia kotów ma zarówno zalety, jak i wady.

Gotowe karmy dla kotów - wygodne rozwiązanie

Na sklepowych półkach możemy zauważyć mnóstwo gotowych karm dla kotów. Nie powinno więc nikogo dziwić fakt, że to właśnie one są najczęściej wybierane przez opiekunów mruczków. Ich podawanie oraz przechowywanie jest bardzo proste. Poza tym na opakowaniach karm znajdują się informacje, które mówią o zalecanym dawkowaniu. Podając kotu dobrej jakości karmę (np. marki Wataha), mamy pewność, że nasz zwierzak otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze i niepotrzebne są żadne drogie suplementy.

By mruczek czuł się dobrze, to musi każdego dnia otrzymywać pełnoporcjowe jedzenie. Zatem wybierając karmę dla kota, zwróćmy szczególną uwagę na to, aby zawierała przynajmniej 25% białek dla zwierząt aktywnych (lub min. 33,3% białek dla mniej aktywnych) oraz minimum 9% tłuszczy. Szczególnie istotne jest też, aby zawierała taurynę, witaminę A, D, E, K oraz witaminy z grupy B. Ważne są też minerały takie jak wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo i wiele innych!

Dodatkowo należy pamiętać, że karma mokra dla kota powinna być uwzględniona w diecie naszego pupila. Powinno jej być 90%, natomiast pozostałe 10% powinien stanowić pokarm suchy. Każda z tych rodzajów karm ma swoje zalet. Karmy mokre zawierają duże ilości wody, a to ważne, ponieważ mruczki piją jej niezwykle mało! Poza tym są one niskokaloryczne i łatwo je się trawi. Suche karmy natomiast są bardzo pomocne, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej kotów.

Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne kota?

To, jakie są potrzeby żywieniowe kota, jest zależne od kilku czynników. Weźmy jednak pod uwagę dorosłego w pełni zdrowego kota o średniej aktywności fizycznej. Taki mruczek powinien dostarczać w ciągu dnia około 120 kcal, jeśli waży 2 kg. Jeśli waży 4 kg, to 190 kcal, natomiast gdy jego masa ciała wynosi 6 kg - 260 kcal. Ponadto należy pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne może być różne w zależności od rasy, czy chociażby jego wieku. Istotne jest jednak, aby podawać mruczkowi dobrą karmę w odpowiedniej ilości. Jeśli mamy problem z doborem, to najlepiej skonsultować się z ekspertem, czyli weterynarzem.

Szczególnie polecamy karmy dla kotów marki Wataha. Oferta sklepu Wataha obejmuje najwyższej jakości karmy suche i mokre dla kotów i nie tylko. Pełną ofertę znajdziesz pod adresem: https://karmawataha.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%