Zamknij

Ubezpieczenie OCP przewoźnika ile kosztuje

11:28, 19.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:13, 23.08.2021

Przewoźnicy to firmy, które świadomie przejmują na siebie sporą odpowiedzialność. Z chwilą wręczenia im paczki przez każdego z klientów to oni w pełni odpowiadają za to, co się z nią stanie do momentu przekazania jej adresatowi. Zgodnie z zawieraną z każdym klientem umową, muszą ją dostarczyć w określonym terminie i w nienaruszonym stanie. To właśnie dlatego może to być w pewien sposób ryzykowne. Po drodze bowiem może stać się wszystko - od wypadku przez kradzież, aż nawet po podpalenie. Na każdą z możliwych okoliczności można się umiejętnie przygotować, decydując się na odpowiednie ubezpieczenie. To o nim zamierzamy powiedzieć kilka słów w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest ubezpieczenie OCP?

Przewoźnicy muszą zaopatrzyć się w zaledwie jedno ubezpieczenie. Podobnie jak w przypadku całej reszty kierowców, chodzi tutaj o OC. Każde inne jest tym opcjonalnym, w które mogą, ale wcale nie muszą się wyposażyć. Ubezpieczenie OCP przewoźnika jest też jednym z nich. Mimo swojej opcjonalności, jest jednak bardzo chętnie wykorzystywane. Skierowane wyłącznie do przewoźników, obejmuje swoim działaniem przewożony przez nich towar. Wchodzi w życie, kiedy przewoźnikowi nie uda się zrealizować swojej umowy z klientem. Chodzi tutaj o dostarczenie produktu uszkodzonego lub zniszczonego, zagubienie go lub po prostu niewywiązanie się z umowy czasowej (niedostarczenie go na czas). Jeśli te rzeczy nie wynikają z winy samego przewoźnika, to ubezpieczyciel pokrywa koszta, jakie mogą się z nimi wiązać.

W jaki sposób opłaca się tego typu ubezpieczenie?

Zastanawiając się nad czymś takim jak ubezpieczenie OCP przewoźnika, ile kosztuje http://fullpolisa.pl/ i w jaki sposób się za nie płaci trzeba zrozumieć, że działa ona w sposób bardzo przypominający dowolne inne ubezpieczenie. Oznacza to, że na samym początku podpisuje się umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Opiewa ona zwykle na rok lub dwa, w zależności od tego, co uda się wynegocjować. W czasie umowy płaci się comiesięczne składki na ubezpieczenie. Są one niezmienne przez cały okres trwania umowy, przy czym płaci się je zarówno wtedy, jak z ubezpieczenia aktywnie się skorzystało, jak i wtedy, gdy nie miało się ku temu okazji. Jest to więc system abonamentowy.

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia OCP?

Koszt związany z nabyciem ubezpieczenia OCP przewoźnika zależy od bardzo wielu czynników i nie jest stały, a ustalany zawsze indywidualnie, po skonsultowaniu się z firmą ubezpieczeniową. Wiele spośród nich udostępnia własne kalkulatory, które ten koszt pozwalają obliczyć. Zawsze można też sięgnąć po multiagencję, która przedstawi oferty kilku firm jednocześnie, pozwalając jednocześnie porównać je ze sobą i sięgnąć po taką, która będzie najbardziej adekwatna do własnego budżetu i potrzeb. Mimo wszystko jednak warto wiedzieć, co tak właściwie ma wpływ na ostateczny koszt. Tylko w ten sposób będzie można odpowiednio się do tego przygotować, ale i ubezpieczyć się świadomie i z głową. Choć czynników może być tutaj wiele, poniżej przedstawiamy te, które mają zdecydowanie największe znaczenie.

  • Ubezpieczane auto - choć OCP jest ściśle związane z towarem, auto, którym będzie on przewożone ma tutaj ogromne znaczenie. Liczy się w nim wszystko - przebieg, wiek, stan techniczny (przegląd), ale też marka oraz gabaryty. Te ostatnie sugerują też rodzaje przewożonych rzeczy.
  • Średnia wartość przewożonej rzeczy - definiuje ona sumę ubezpieczenia, a zatem wartość, jaką jest w stanie maksymalnie pokryć zakład ubezpieczeń. Warto tutaj zadeklarować nie za dużo, ale też nie za mało. Za duża wartość to znacznie większa opłata miesięczna, zbyt mała - konieczność dopłaty do świadczenia w przypadku konieczności sięgnięcia po nie.
  • Kierowca - im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym mniej zapłaci się za ubezpieczenie. Zniżki zaczynają się dopiero od 26. roku życia. Kierowca musi też posiadać prawo jazdy odpowiednio długo (zwykle przynajmniej 3 lata).
  • Historia ubezpieczenia - jeśli kierowca posiadał już ubezpieczenie i nigdy z niego nie korzystał (nie wypłacał z polisy), to wpłynie na wysokość ubezpieczenia OCP (pozytywnie). Im dłużej taki stan rzeczy się utrzymywał, tym mniej będzie trzeba płacić za OCP.

Podsumowanie

Ubezpieczenie OCP przewoźnika jest czymś, co nie bez przyczyny jest wybierane przez większość firm spedycyjnych. Nie tylko zmniejsza ich ewentualne straty w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, ale też buduje bazę nowych klientów. Ci są współcześnie bardzo wymagający i wręcz oczekują tego, że ich przesyłki będą w pełni ubezpieczone. Mimo że i bez ubezpieczenia samego przewoźnika ten jest odpowiedzialny prawnie właśnie za nie (ubezpieczenie zabezpiecza tylko jego przed ewentualnymi stratami po jego stronie). Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OCP przewoźnika i to, ile kosztuje https://www.opal.net.pl/ubezpieczenia-oc-co-trzeba-wiedziec/ zależy od mnóstwa czynników. Nigdy więc nie należy oczekiwać, że cenę otrzyma się od razu po wejściu na stronę ubezpieczyciela. Trzeba z nim porozmawiać, przedstawić własną sytuację. Dopiero wtedy otrzyma się indywidualną ofertę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%