Zamknij

Jak mieszkają mieszkańcy Inowrocławia?

13:57, 09.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:58, 09.08.2021

Inowrocław to nieduże miasto o powierzchni 30,42 km², położone w województwie kujawsko-pomorskim nad rzeką Noteć. W niedużej odległości znajdują się największe wojewódzkie jeziora: Gopło i Jezioro Pakoskie. Miasto posiada status uzdrowiska przez bogate złoża soli kamiennej oraz funkcjonowanie tężni solankowej, co przyciąga kuracjuszy. Jednak jak mieszka się tutaj na co dzień?

Gospodarka i transport

W mieście rozwinięty jest przemysł chemiczny, szklarski, maszynowy, metalowy, poligraficzny i spożywczy. Prężnie działa również sektor handlu i usług, w mieście funkcjonuje wiele serwisów, punktów usługowych, hipermarketów, ośrodków handlu detalicznego i hurtowego, a od roku 2013 działa też największe centrum handlowe - Galeria Solna. Jeśli jednak w Inowrocławiu zabraknie usług albo miejsc pracy, w niedużej odległości znajdują się dwa większe miasta: Toruń i Bydgoszcz.

Drogą krajową nr 15 dojedziemy do Torunia (w około 35 minut), a także do Ostródy, Jarocina czy Trzebnicy. Droga nr 25 prowadzi do Bydgoszczy, Kalisza oraz Oleśnicy. Ponadto Inowrocław to ważny węzeł kolejowy, który łączy południe kraju z północą. Pociągi dojeżdżają do Gdyni, Poznania, Krakowa czy Zakopanego. Po mieście kursuje 14 linii autobusowych, a wszystkie pojazdy są nisko- i zeroemisyjne (Inowrocław osiągnął to jako pierwsze miasto w Polsce).

Nieruchomości w Inowrocławiu

Deweloperzy Inowrocław proponują przyszłym mieszkańcom różnorodne inwestycje. Powstają więc zarówno przestronne osiedla z pełną infrastrukturą, jak i kameralne budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej. Coraz więcej deweloperów stawia na niskie, przytulne bloki, odchodzi się tym samym od wielkich blokowisk. Nowoczesne osiedla posiadają garaże podziemne, własne place zabaw czy siłownie plenerowe. Wszystko to sprawia, że miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom, ale i atrakcyjniejsze dla przyjezdnych. Znaczna część nowych mieszkań jest budowana z zamysłem późniejszego wynajmu turystom przyciąganych co roku do uzdrowiska.

Edukacja, sport i kultura

Na potrzeby młodszych mieszkańców, Inowrocław również ma odpowiedź. W mieście funkcjonuje kilkanaście szkół podstawowych, kilka liceów i techników oraz szkoły wyższe - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Wydział Zarządzania i Nauk Społecznych w Inowrocławiu. Co więcej, inowrocławianie mogą korzystać z kilkunastu obiektów sportowych, jak Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków, baseny, korty tenisowe, park linowy czy skatepark. Działają też liczne kluby sportowe, a amatorzy ruchu mogą uczęszczać na zajęcia z boksu, tenisa ziemnego oraz piłki ręcznej.

Najważniejsze obiekty kultury Inowrocławia to Kujawskie Centrum Kultury, Muzeum im. Jana Kasprowicza oraz Teatr Miejski. Regularnie odbywają się imprezy kulturowe jak Ogólnopolski Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych, Arlekinada oraz Coroczny Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny poPaTrz. Nie brakuje też kin, muzeów oraz domów kultury.

Materiał powstał we współpracy z RynekPierwotny.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%