Zamknij

Folia bąbelkowa – jak wykorzystać ją do izolacji?

20:28, 13.01.2022 . Aktualizacja: 22:16, 13.01.2022
Skomentuj

Folia bąbelkowa ma wiele zastosowań, szczególnie przy pakowaniu przesyłek i zabezpieczaniu delikatnych przedmiotów przed uszkodzeniem. Jednak folia bąbelkowa sprawdza się również do izolacji termicznej budynków.

 

Folia bąbelkowa ma wiele zastosowań, szczególnie przy pakowaniu przesyłek i zabezpieczaniu delikatnych przedmiotów przed uszkodzeniem. Jednak folia bąbelkowa sprawdza się również do izolacji termicznej budynków. Ściany wyłożone folią bąbelkową lepiej utrzymują ciepło wewnątrz, a także chronią fundamenty przed wilgocią gruntową. Zobacz, w jaki sposób wykorzystać folię bąbelkową do izolacji.

 

Folia bąbelkowa i jej zadania

 

Dawniej do ochrony szczelności fundamentów przed wilgocią stosowano wyłącznie folię bąbelkową. Miała ona tworzyć warstwę odseparowującą lepik asfaltowy od kamieni czy gruzu budowlanego, które mogły go zarysować i zmniejszyć trwałość. Dzisiaj korzysta się z innych materiałów izolacyjnych, które są odporne na wilgoć, takie jak polistyren ekstrudowany czy styropian. Mogłoby się wydawać, że folia bąbelkowa i jej użycie w tym przypadku jest niepotrzebne, ponieważ płyty te pełnią wystarczającą funkcję ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak dodatkowa warstwa z folii bąbelkowej staje się uzupełniającym zabezpieczeniem oraz jeszcze lepiej ociepla budynek. Folia bąbelkowa Goldfoam dokładnie zamocowana na płytach styropianowych izoluje grunt od korzeni drzew, krzewów oraz organizmów żywych znajdujących się w ziemi. Nieprzemakalne tworzywo sztuczne, z którego jest wykonana, nie pozwoli na przedostanie się wody deszczowej do ścian.

 

Jak poprawnie zamocować folię bąbelkową?

 

W zależności od tego czy chcemy ocieplić budynek podpiwniczony lub nie, to folia bąbelkowa ma inne mocowania. W tym celu można zabezpieczyć folię specjalną listwą, która umożliwi wentylację pomieszczenia. Często podczas montażu korzysta się z gwoździ z dużym łebkiem lub podkładką, aby nie przedziurawić materiału zbyt mocno. Nie wpływa to na szczelność folii, a mocowanie jej do płyty polistyrenu ekstrudowanego wyłącznie na klej może okazać się nieskuteczne. 

 

Folia bąbelkowa jako izolacja termiczna

 

Materiał ten spisze się doskonale nie tylko jako warstwa ocieplenia budynków, ale także pomoże utrzymać wymaganą temperaturę żywności. Gorące posiłki przygotowane na wynos zatrzymają ciepło, gdy dodatkowo zabezpieczysz pojemnik folią bąbelkową. Działa to także w drugą stronę, na przykład podczas zakupu mrożonek. Zamrożoną żywność dowieziesz do domu bez ryzyka rozpuszczenia, kiedy owiniesz ją taką folią. Warto więc mieć kawałki folii bąbelkowej, która została po odpakowaniu przesyłki, w swoim samochodzie.

 

Folia bąbelkowa na kempingu 

 

Kiedy wybierasz się na wyprawę i wiesz, że będziesz spać pod namiotem, koniecznie zabierz ze sobą folię bąbelkową. Zastąpi ona specjalne maty, które zazwyczaj są drogie, a jednorazowa wycieczka nie wymaga od ciebie ich kupna. Folia bąbelkowa rozłożona pod materacem stworzy warstwę nieprzepuszczającą zimna. Noc pod namiotem z folią bąbelkową minie w przyjemnych warunkach.

 

Folia bąbelkowa – tani izolator w ogrodnictwie

 

Osoby, które pasjonują się ogrodnictwem i uprawą roślin wiedzą, że zimą należy otoczyć je szczególną opieką. Owijając donice kwiatów i krzewów folią bąbelkową, zapewniasz im odpowiednią temperaturę i ochronę przed mrozem. Możesz użyć jej również w ogrodzie, rozkładając ją na gruncie wokół rośliny.

 

Krótkie podsumowanie

 

Folia bąbelkowa jest doskonałym materiałem izolującym, ponieważ wykonana jest z tworzywa sztucznego, które nie przepuszcza wilgoci i powietrza. Dzięki temu nasze domy są odpowiednio ogrzane, a rośliny przygotowane na trudne zimowe warunki. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%