Zamknij
REKLAMA

Rola analityka biznesowego w projekcie IT

16:12, 28.04.2022 | .

Nierzadko pojawiają się pytania, jaka jest rola analityka biznesowego w realizacji projektu w branży IT. To złożona kwestia, dlatego trzeba ja przybliżyć dokładniej. Przy okazji napiszemy, jak wygląda praca  analityka biznesowego.

Tworzenie fundamentu koncepcji projektu

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że analityk biznesowy bierze udział aktywny w tworzeniu koncepcji projektu. To nie jest proste spisanie pomysłów i wymagań. To budowanie koncepcji funkcjonalnej i biznesowej. Oczywiście takie budowanie wymaga podstawy, na której się można oprzeć. Niestety, zwykle klient nie do końca wie, co chce osiągnąć w finalnym produkcie. Dobry analityk biznesowy potrafi jednak odgadnąć te oczekiwania i logikę całego projektu. Można napisać, że taki specjalista niejako wydobywa cel z klienta. 

Sprawdzanie spójności koncepcji

Spisanie wymagań klienta i znalezienie prawdziwego celu projektu to zaledwie początek. Analityk biznesowy musi jeszcze zweryfikować spójność koncepcji, która zrodziła się po jego rozmowie z klientem. Trzeba skonfrontować z rzeczywistością zaplanowany budżet, czas otrzymany na przygotowanie produktu i wyznaczyć priorytety. Istotna jest tutaj również współpraca z deweloperami i skonfrontowanie pomysłu z ograniczeniami danej architektury IT. Niekiedy jedna funkcjonalność może oznaczać konieczność zmiany technologii. 

Analiza biznesowa – jak wygląda ten etap?

Analiza biznesowa to w rzeczywistości opis wielu różnych aspektów projektu. Musi zostać określony dokładnie cel i zakres projektu, wymagania biznesowe i funkcjonalne, należy sporządzić model docelowego rozwiązania i reguły biznesowe. Konieczne będzie określenie interfejsu użytkownika, opisanie przebiegu procesów, a także innych elementów, które zależą od konkretnego projektu.

Co powinien umieć analityk biznesowy w IT?

Analityk biznesowy musi umieć tworzyć dokumentację precyzyjną, opartą na wiedzy zdobytej od klienta. Taki specjalista musi się wykazać szerokimi kompetencjami. Będzie zatem potrzebne doświadczenie z analizą biznesową i modelowaniem procesów biznesowych. Przyda się również umiejętność dobrego planowania pracy.

Bez wątpienia analityk biznesowy ma ważne zadanie w projekcie IT i to od początku do końca tego projektu. Nic dziwnego, że taka osoba jest wręcz niezbędna w wielu projektach, a tym samym jest poszukiwana przez pracodawców.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%