Zamknij
REKLAMA

Kredyt hipoteczny- jak wybrać najlepszy?

20:44, 13.05.2022 | .

Jeśli zapadła już decyzja odnośnie zakupu nieruchomości, wówczas niezbędne staje się również odpowiednie dofinansowanie. W tym celu klienci tłumnie zwracają się w stronę instytucji bankowych i oferowanych przez nie kredytów hipotecznych. Jednak zróżnicowanie tego typu produktów finansowych sprawia, że ciężko wybrać odpowiedni. Wobec tego jak wybrać najlepszy kredyt na mieszkanie?

Kredyt na mieszkanie- raty równe czy malejące?

Kredyt na mieszkanie można zaciągnąć z zachowaniem rat równych, a także rat malejących. Wybór wariantu spłaty jednak nie jest taki oczywisty. W przypadku kiedy bardziej przemawiają do klienta raty równe, wówczas może on spodziewać się tego, że kapitał i naliczone od niego odsetki będą zmienne. Mechanizm ten ziała na prostej zasadzie, gdyż w początkowych latach spłaty zobowiązania finansowego, to właśnie odsetki stanowią większą część raty kredytu. Niemniej jednak w ogólnym rozrachunku, raty stałe prezentują się mniej korzystnie pod względem ekonomicznym. Kapitał jest bowiem spłacany znacznie wolnej. Rozwiązanie ma to jednak niekwestionowaną zaletę. Wysokość raty stałej w początkowym okresie jest o wiele niższa, a to z kolei sprawia, że wnioskodawca zyskuje wyższą zdolność kredytową. W przypadku raty malejącej zaś pierwszy okres spłaty zobowiązania jest obarczony wyższym kosztem. Nie zmienia się jednak część kapitału, więc późniejsze raty będą coraz niższe. Rozwiązanie to znacznie obniża zdolność kredytową klienta, więc nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Jednak istnieje sytuacja, w której warto zdecydować się na raty malejące. Mowa tu o przypadku, w którym wnioskodawcy zależy na znacznie wcześniejszej spłacie zobowiązania finansowego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej oferty kredytu hipotecznego?

Kredyt na mieszkanie musi być przemyślaną decyzją. Jeśli już został wybrany sposób spłaty zobowiązania, trzeba również rozważyć wybór najkorzystniejszej oferty. W tym zakresie istnieje bardzo wiele czynników, które można ze sobą porównać. Zwykle zaleca się korzystanie z różnorodnych kalkulatorów oraz porównywarek, które pomogą spojrzeć na kredyt na mieszkanie ze znacznie szerszej perspektywy. Porównywarki są darmowym narzędziem online, gdzie po podaniu określonych parametrów, można porównać ze sobą kilkanaście ofert. W pierwszej kolejności warto się jednak zastanowić, na jak długo ma być zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Im krótszy termin spłaty, tym niższe koszty kredytu. Z kolei im dłuższy on będzie, tym bardziej urośnie również zdolność kredytowa wnioskodawcy. Konieczne jest również wzięcie pod uwagę:

  • oprocentowania kredytu- czyli procentu, zgodnie z którym naliczane będą comiesięczne odsetki ratalne.
  • RRSO- czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która określa całkowity koszt kredytu.
  • Prowizję od kredytu- banki na kredytach hipotecznych muszą zarobić, więc pobierają procentową prowizję za jego udzielenie.
  • Ubezpieczenie kredytu- nie jest ono obowiązkowe, jednak w przypadku kiedy zaciągany jest kredyt na mieszkanie z pomniejszonym wkładem własnym, istnieje konieczność jego dokupienia.
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%