Zamknij

Wybielanie zębów na Żoliborzu? ? Szkodliwość oraz sposoby domowe

13:31, 12.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:33, 12.04.2019

Chyba każdemu z nas zależy na tym, aby nasze uzębienie było zdrowe i przede wszystkim białe. Niestety, wiele osób przejawia sporą nadwrażliwość, co może wiązać się z pewnym dyskomfortem po wykonaniu całej terapii. Pojawia się więc pytanie, czy wybielanie zębów nie jest szkodliwe. A może istnieją domowe, lepsze sposoby, aby skutecznie uporać się z problemami przebarwień?

Jeżeli chodzi o wybielanie zębów Żoliborz, Wilanów i inne dzielnice, posiadają wiele gabinetów, które mogą się tym zająć. Czy jest to natomiast konieczne? W głowie osoby, która chce się poddać takiemu leczeniu, często pojawia się wiele dylematów i wątpliwości.

Dlaczego zęby nie są białe?

Tak naprawdę, wiele czynników składa się na to, jaką barwę będą miały nasze zęby:

- Odcień szkliwa,

- skład chemiczny,

- przezierność, czyli przejrzystość tkanek zębów,

- ilość fosforu i wapnia,

- mineralizacja tkanek,

- kolor zębiny.

Nie ma co się w tej kwestii oszukiwać. Nie ma osób, u których występuje naturalnie śnieżnobiały uśmiech. Na sporą część aspektów, które to warunkują, jak widać nie mamy zbyt dużego wpływu. Spora liczba występujących przebarwień, spowodowana jest nieodpowiednim stylem życia, spożywanym pokarmem oraz nałogami.

Najczęstszymi przyczynami przebarwień zewnętrznych są:

- Nagromadzenie kamienia nazębnego,

- palenie tytoniu,

- urazy zębów i obumieranie miazgi,

- stopniowe żółknienie, postępujące wraz z wiekiem,

- picie sporych ilości mocnej herbaty, kawy lub czerwonego wina,

- spożywanie pokarmów, które zawierają dużo barwników, jak np. wiśnie, czy też jagody,

- długotrwałe przyjmowanie w okresie dzieciństwa antybiotyków, pochodzących z grupy tetracyklin,

- przyjmowanie fluoru w sporych ilościach, szczególnie w czasie intensywnego wzrostu zębów, co powoduje ich cętkowany wygląd.

Szkodliwość wybielania zębów

Wybielanie zębów na Żoliborzu, ale i wszędzie indziej, wykorzystuje bardzo bezpieczne metody rozjaśniania, które nie powodują problemów z zębami ani dziąsłami. Okazuje się, że najlepiej udać się do specjalisty. Może się jednak okazać, że ze względów finansowych, będziemy zmuszeni do zastosowania innych metod. Stosowanie specjalnych past i innych środków, warto skonsultować wcześniej ze swoim dentystą.

Domowe sposoby wybielania zębów

Wszelkie sposoby wybielania w warunkach domowych, które polecają nam znajomi, nie są szczególnie rekomendowane.

1. Soda oczyszczona – ma na ogół oczyszczające działanie, może hamować rozwój bakterii. Stosuje się ją bezpośrednio na zęby lub moczy szczoteczkę w roztworze. Soda w pewnym stopniu pozwoli wybielić zęby, jednak będzie to krótkoterminowy efekt. Dodatkowo, może negatywnie wpłynąć na stan naszego szkliwa. Większość past do zębów posiada sodę, dlatego nie ma konieczności stosowania jej oddzielnie.

2. Sól – stosuje się ją bardzo podobnie jak sodę, natomiast może ona doprowadzić do zakwaszenia i uszkodzenia szkliwa.

3. Cytryna – nie jest w stanie w znacznym stopniu wpłynąć na wybielenie zębów, natomiast znajduje się ona w składzie wielu wybielających past. Pojawia się wiele głosów, że codzienne picie szklanki soku z cytryny może być skuteczne. Chociaż w pewnym stopniu jest to prawda, działanie cytryny jest dość agresywne, dlatego na dłuższą metę może być to bardzo szkodliwe dla naszych zębów. Ponadto, dyskomfort jest praktycznie gwarantowany.

Czy wybielanie może spowodować zniszczenie szkliwa?

Nadmierne działania w celu wybielania zębów, mogą okazać się w pewnym stopniu szkodliwe. Należy zwrócić uwagę na to, czy specjalistyczne pasty wybielające, które stosujemy, nie zawierają ściernych substancji. Należą do nich np. uwodniona krzemionka lub węglan wapnia. Nie powinno się ich stosować dłużej, niż dwa miesiące. Skutkiem ubocznym może wówczas być uszkodzenie szkliwa.

Jeszcze przed zakupem pasty tego typu, sprawdźmy jaki jest współczynnik ścieralności określany w RDA. Im jest on mniejszy, tym pasta będzie łagodniejsza oraz mniej podrażniająca. Warto pamiętać, że RDA nie powinno przekraczać wartości 200.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%